Dzień dwunastego września 2013 – dzień pełen para referendalnej bałaganiki – pokazał, że życie lokalnej wspólnoty trwa i jest obiecujące. Klub Historyczny Im. Grota, IPN, Muzeum tak pracują, nie szwankują...
Pan doktor Piotr Stanek – kierownik Działu Naukowo-Badawczego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu przestawił (w skrócie) udział Piotrkowian i mieszkańców kilku dziecięciu okolicznych miejscowości w Powstaniu Warszawskim.
W oczekiwaniu na merytoryczne omówienie wykładu podanie: statystyk, biogramów poszczególnych osób - powstańców, żołnierzy, cywilów - podzielę się swoją refleksją i oczekiwaniem.
Temat udziału piotrkowian w powstaniu jest zupełnie nieznany w naszym szerszym (poza rodzinami) środowisku. Mam wrażenie, że co najmniej trzy nazwiska powstańców, byłbym wstanie wskazać ich potomków żyjących pośród nas. To po pierwsze. Po kolejne, znam co najmniej jednego, chyba wysokiego rangą żołnierza, którego, ówczesne władze państwa podziemnego skierowały pod zmienionym nazwiskiem do Piotrkowa, dawno go nie widziałem, może już nie życie? To kolejne ważne zadanie dla nas historyków ale i obywateli, dla których historia ojców jest ważna. Zmobilizujmy się... Przy tej okazji, Kazimierz Król – mój dziadek, miał przechowywać i leczyć powstańców, którzy wybrali wolność zamiast niewoli. Może i ta sprawa zostałaby znaleziona w archiwach?
witold k
12 września 2013
- Blog
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz