Skip to main content

Minęła kolejna rocznica konferencji w Jałcie

portret użytkownika Z sieci
polska-flaga-stare.jpg

Minęła niemal niezauważona. Kluczowe dla nas postanowienia dotyczyły zmiany granic Polski i oddanie jej na łup Stalina: Mocarstwa zgodziły się na utworzenie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej poprzez poszerzenie urzędującego w Warszawie, ustanowionego przez Stalina, Rządu Tymczasowego RP, o demokratycznych polityków z kraju i emigracji (o tym, kto jest „politykiem demokratycznym” decydował Stalin).

Churchill i Roosevelt uznali zgodność działań NKWD z konwencją dotyczącą prowadzenia wojny na lądzie – w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, spokoju i porządku na tyłach Armii Czerwonej na terytorium Polski. Oznaczało to zgodę na bezwzględną rozprawę z Armią Krajową, NSZ i innymi organizacjami walczącymi z Niemcami, a żądającymi niepodległości Polski. Roosevelt zapewnił Stalina, że Stany Zjednoczone nigdy nie będą popierać tymczasowych władz polskich, które byłyby wrogie jego (Stalina) interesom.

Rząd RP na uchodźstwie wydał 13 lutego 1945 roku oficjalne oświadczenie, w którym potępił postanowienia jałtańskie. Stwierdził w nim, że decyzje Konferencji Trzech zostały przygotowane i powzięte nie tylko bez udziału i upoważnienia Rządu Polskiego, ale i bez jego wiedzy. Metoda ta w stosunku do Polski jest nie tylko zaprzeczeniem elementarnych zasad, które obowiązują sojuszników, ale stanowi niewątpliwe naruszenie litery i ducha Karty Atlantyckiej oraz prawa każdego do występowania w obronie własnych interesów. Z tego powodu decyzje nie mogą być uznane przez Rząd Polski i nie mogą obowiązywać Narodu Polskiego. Oderwanie od Polski wschodniej połowy jej terytorium […] Naród Polski przyjmie jako nowy rozbiór Polski, tym razem dokonany przez sojuszników Polski.

Złe skutki tamtej decyzji, zdrady sojusznika przez mocarstwa zachodnie trwają.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

20 lutego 2023

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak