Skip to main content

Oświadczenie Fundacji Paradis Judaeorum

portret użytkownika Admin
150px-Witold_Pilecki_1.JPG

Oświadczenie Fundacji Paradis Judaeorum w sprawie dezinformacji rozpowszechnianych w mediach przez pana Bogusława Sonika, posła do Parlamentu Europejskiego

W związku z opublikowaniem przez media oświadczenia posła Bogusława Sonika pt. "Nie tak załatwia się polskie sprawy", uprzejmie informuję, że pan Bogusław Sonik dopuścił nim rażącej manipulacji i wprowadzenia opinii publicznej w błąd.

Jako pomysłodawca unijnego święta 25 maja - Dnia Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem oraz inicjator trwającej od stycznia 2008 akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") już ponad rok temu podałem do publicznej wiadomości dokumenty, z których jasno wynika, że politycy Platformy Obywatelskiej, w tym poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik znali szczegóły dotyczące społecznej inicjatywy Fundacji Paradis Judaeorum na rzecz ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Utożsamianie wymienionego projektu z ideą święta Ofiar Totalitaryzmów, które miałoby być obchodzone w Unii Europejskiej w dniu 23 sierpnia stanowi – w przypadku posła Bogusława Sonika – drastyczny przykład świadomego wprowadzania opinii publicznej w błąd.

Poważne nadużycie ze strony posła Bogusława Sonika stanowią również zawarte w jego oświadczeniu sugestie, jakoby projekt ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem był inicjatywą posłów partii Prawo i Sprawiedliwość. Poseł Hanna Foltyn-Kubicka z PiS, dzięki której w dniu 1 września 2008 r. projekt obchodzonego 25 maja Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem znalazł się w porządku obrad sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego i za sprawą której w dniu 18 lutego 2009 r. grupa polityczna Unia na Rzecz Europy Narodów jednogłośnie przyjęła rezolucję wzywającą do ustanowienia 25 maja Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, z niezwykłą skutecznością podjęła się realizacji trzeciego z celów akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu”. W dniu 4 marca 2009 r. upamiętnienie Witolda Pileckiego poparł Prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus.

Tezy zawarte w oświadczeniu posła Bogusława Sonika z 19 kwietnia b.r. w rażącej sprzeczności stoją z oświadczeniami innych polityków Platformy Obywatelskiej, które w ostatnich miesiącach znalazły odzwierciedlenie w doniesieniach medialnych.

Jako przedstawiciel apolitycznej instytucji społeczeństwa obywatelskiego apeluję do środków masowego przekazu i polityków – m. in. do posła Bogusława Sonika – o rzetelność w informowaniu opinii publicznej, szacunek do faktów i rzeczywiste, a nie tylko deklarowane działania na rzecz przywrócenia pamięci o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim i innych Bohaterach Zmagań z Totalitaryzmem.

Dokumentacja akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let’s Reminisce About Witold Pilecki") dostępna jest pod internetowymi adresami:

www.michaltyrpa.blogspot.com oraz www.witoldsreport.blogspot.com

Z poważaniem

Michał Tyrpa
Prezes Zarządu
Fundacji Paradis Judaeorum
Kraków, 20 kwietnia 2009 r.

Teksty powiązane:
Czy najbliższa rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego będzie świętem w Unii Europejskiej
"Dzień Witolda Pileckiego w Brukseli"
"Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki").
Vaclav Klaus poparł akcję „Przypomnijmy o Rotmistrzu”
Bohater Europy – rotmistrz Witold Pilecki
Śmierć rotmistrza Pileckiego
Rotmisrz Pilecki

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak