Skip to main content

Junta… Radia Maryja

portret użytkownika witold k
radio maryja.jpg

Junta Katolicka kontra Junta Wojskowa

Obserwujemy kolejny etap – okres ustosunkowywania się polityki do katolickiego organu mediów publicznych w III RP.

Trudno mi pominąć (w mojej pisaninie) kolejną (28) rocznicę powstania Radia Maryja, a także Junty Wojskowej (38). Robię to od lat raczej przy okazji pełnych rocznic ca, co 5 lat.

Przypomnę – wskażę szereg konkurencji próbujących istnieć w masowym religijnym przekazie. Niszowych pomysłów mamy dużo, nie można mieć wątpliwości, co do ich wielorakości. To dobrze. Może mamy lukę – pustkę w obszarze rewolucyjnym ogólnie występującym pod nickiem LBGT+. To pole totalnej indoktrynacji za masońskie pieniądze przez to jest to nadmuchany balon nic pozytywnego nie wnoszący. Pojawiają się formy ewangelizowania ludzi dotkniętych problemami płciowości. Niestety, robią to osoby i środowiska, które dużo wcześniej same się ekskomunikowały.

Do meritum.
Trochę to przykre. Rzeczywistość Junty Wojskowej – wojskowej dyktatury pod kierownictwem W. Jaruzelskiego miała i ma mało znaczący wpływ na codzienność. Niestety! Religijny dryl Radia Maryja ma mało znaczący wpływ na codzienność. Owszem żołnierze Wojciecha, wierni Tadeusza mają się dobrze…

Gracze zbierają żniwo. Dla przykładu, żeby się nie rozpisywać. Głównym pomysłodawcą rozgonienia Solidarności ‘80 nie był Jaruzelski, a Geremek. Ruch Solidarności był zbyt katolicki, aby można było nim sterować na dłuższą metę.

Długo trzeba było czekać, aby pozycja mediów religijnych i jednocześnie politycznych przebiła się do elit. Elity jak to elity, (asekuranci) markują, co się opłaca i na jaką metę. Mamy zatem pełne uznanie dla polskiego Radia Maryja (takie radio oddziałuje na całą Europę). Pomysł Ojca Rydzyka wziął się z przykładów np. radia niemieckiego czy austriackiego.

U nas podobnie do Skautingu, przerobionego na Harcerstwo, Radio Maryja musiało wykonywać działalność, której nikt nie wykonywał. Po 1989 powstały delegatury zachodnich mediów bądź lokalne radia związane biznesowo i rodzinnie z PRL-em.

witold k

13 grudnia 2019

5
Ocena: 5 (7 głosów)
Twoja ocena: Brak