Skip to main content
portret użytkownika Z sieci

Nie mam większych zastrzeżeń do programu i sposobu, w jaki TVP INFO postanowiła uczcić wybuch Powstania Warszawskiego. Ale kilka rzeczy mnie zdenerwowało. Tak się złożyło, że oglądałem program telewizji publicznej od 6.45. Pierwsza rzecz – to upamiętnienie wydarzenia przy pomocy chwytającej za serce piosenki „Warszawo ma”. Problem w tym, że jej słowa odnoszą się do sytuacji w warszawskim Getcie. Ono w 1944 już nie istniało. Sprawia nam przykrość, gdy okazuje się, że Amerykanom, Anglikom czy Francuzom powstania się mylą, albo, że słyszeli tylko o jednym – o tym w Getcie. I to jest dla nich „powstanie warszawskie”. A tymczasem to „pomyliło się” także p. Redaktorowi, który rocznicowy program opracował. Tę samą piosenkę usłyszałem jeszcze kilkakroć w ciągu dnia na antenie TVP INFO. Poniżej zamieszczam jej tekst.

Druga sprawa – to puszczenie „w tle” czytanej informacji o wybuchu Powstania – „Warszawianki”. Owszem, to też pieśń z powstania, tyle że ponad 100 lat wcześniejszego. I myślę, że w 1944 słowa o Orle Białym, który „w tęczę Franków patrząc lot swój w niebo wzbił” do naszego Powstania już odnosić się nie mogły. Owszem, zapewne pieśń tę wykonywano, ale jako symboliczna dla tamtych wydarzeń już nie może być traktowana. Flaga Francji (owa trójkolorowa „tęcza Franków”) została zawłaszczona przez kolaboracyjny francuski rząd Vichy. „Wolni Francuzi” posługiwali się „Krzyżem Loretańskim”. Tekst 1. zwrotki tej pieśni również zamieszczam poniżej.

A przecież tyle pieśni i piosenek zostało stworzone w tamtych heroicznych dniach Powstania Warszawskiego…

O denerwujących infantylizmem pytań kierowanych przez pp Dziennikarki do uczestników Powstania i ich potomków wolałbym jak najszybciej zapomnieć.

———–

Warszawo Ma (Autorka: Zofia Mrozowska)

Warszawo ma, o Warszawo ma
Wciąż płaczę gdy ciebie zobaczę,
Warszawo, Warszawo ma!

Tam w getcie głód, i nędza, i chłód,
I gorsza od głodu, od chłodu,
Tęsknota, Warszawo ma!

Przez mur przekradam się
I biegnę tu jak zgoniony pies!
Choć tropi mnie pan władza,
Żandarm, Gestapo i SS.

Warszawo ma!, patrz w oku mym łza,
Bo nie wiem, czy jeszcze zobaczę
Cię jutro Warszawo ma!

—–

Warszawianka (pierwsza zwrotka)

Oto dziś dzień krwi i chwały,
Oby dniem wskrzeszenia był!
W tęczę Franków Orzeł Biały
Patrząc, lot swój w niebo wzbił.
Słońcem lipca podniecany,
Woła do nas z górnych stron:
„Powstań, Polsko, skrusz kajdany,
Dziś twój tryumf albo zgon!”

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

2 sierpnia 2019

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak