Skip to main content

Zamienił stryjek…

portret użytkownika Z sieci

DŁ doniósł, że Szkoła Podstawowa nr 34 „utraciła” dotychczasowego patrona – Leona Kruczkowskiego. Kruczkowski znany był pokoleniom Polaków jako autor teatralnego dramatu „Niemcy”, należącego przez dziesięciolecia do „kanonu lektur obowiązkowych”. Poza tym był działaczem komunistycznym i nieustannie, aż do śmierci w 1962 członkiem najwyższych władz państwowych PRL i centralnych organów PZPR. Zatem dobrze się stało.

W tej samej nocie DŁ poinformował, że Gimnazjum nr 44 przestanie istnieć w tym roku, po zakończeniu roku szkolnego. To też dobra wiadomość

Ale następna – już nie taka dobra. Imię poetki przejmie właśnie Szkoła Podstawowa nr34. Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla. To fakt i wieczna jej sława. Ale ta sama Szymborska ma w swoim życiorysie bardzo ciemne plamy.W 1953 podpisała Rezolucję Związku Literatów Polskich w sprawie tzw. „procesu krakowskiego”, wyrażającą poparcie dla stalinowskich władz PRL po wyroku skazującym na śmierć duchownych katolickich w sfingowanym procesie. Trzech z nich oczekiwało na wykonanie wyroku i władze zabiegały o poparcie dla swych zbrodniczych działań. W swym dorobku literackim ma wiersze przepiękne, ale także i (napisane równie piękną polszczyzną) wierszowane zachwyty nad Stalinem, Leninem i partią komunistyczną.

Zadaniem szkoły – zwłaszcza podstawowej – jest nie tylko nauczenie dzieci wiedzy w zakresie przewidzianym programem, ale także (a może przede wszystkim) współdziałanie z Kościołem i rodzicami w wychowaniu dzieci na porządnych ludzi, umiejących rozróżniać dobro i zło oraz podążać tam gdzie wskazuje wrażliwe sumienie. W tym procesie wskazywanie wzorców osobowych (np. przez wybór właściwego patrona dla szkoły) odgrywa ważną rolę. Jaki przekaz dostaną (dostają) uczniowie szkoły im. Wisławy Szymborskiej? – Że jak się ma wielki talent literacki, to wolno czynić największe świństwa?! I gdzie granica za którą już wolno? Bo przecież talent literacki Leon Kruczkowski też miał – choć może nie aż taki…

Jerezy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

2 lutego 2019

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak