Skip to main content

Nowe nazwiska Sprawiedliwych – kiedy znajdą się na Pomniku w Parku Ocalałych?

portret użytkownika Z sieci

Polskie publikatory doniosły, że podczas uroczystości w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie kolejnych 16 Polaków zostało uhonorowanych pośmiertnie medalami SPRAWIEDLIWY WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA. Takie medale przyznawane są przez izraelski Instytut Yad Vashem, a wręczane zazwyczaj przez Ambasadora Izraela. Warto przypomnieć, że do 1.stycznia 2018 r. za ratowanie Żydów w czasie okupacji niemieckiej odznaczonych zostało 26.973 osoby, w tym 6.863 Polaków. Warto też przypomnieć, że tylko na terenie okupowanej Polski pomoc Żydom karana była przez Niemców śmiercią.

W Łodzi znajduje się największy na świecie Pomnik Polaków Ratujących Żydów. Odsłonięty został w 2009 przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy moim udziale jako Prezydenta m.Łodzi. Są tam wmurowane tabliczki z nazwiskami bohaterów. Zostawiono miejsce na uzupełnienia nowymi – w miarę przybywania kolejnych odznaczeń. Mam nadzieję, że wszystkie braki zostaną uzupełnione przed uroczystościami upamiętniającymi 75 Rocznicę Zagłady Żydów Łódzkich. Odbędą się one w końcu sierpnia 2019. Poniżej nazwiska ostatnio Odznaczonych:

Marcjanna Goławska
Józef Gocławski
Franciszek Grabowicz
Józef Grzegorek
Bolesław Paciorek
Jakub Pyzik
Aniela Sargowicka
Adolfina Stasiewicz
Jadwiga Stępińska
Marian Stępiński
Janina Wereska
Wawrzyniec Wereska
Emma Vogel
Ryszard Vogel
Natalia Vogel
Jerzy Vogel
Jadwiga i Leon Bukowińscy odznaczeni zostali Medalem w 1964 r. Obecnie otrzymali ponadto Honorowe Obywatelstwo państwa Izrael. Uratowali w sumie aż 22 Żydów. Leon był członkiem Rady Pomocy Żydom ŻEGOTA.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

29 listopada 2018

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak