Skip to main content

Prezydent Andrzej Duda marzy o ...Mitteleuropie?

portret użytkownika Z sieci

Trójmorze – zwane również Międzymorzem – ma na celu zacieśnienie współpracy krajów Europy Środkowej i Wschodniej, narodów żyjących między Rosją a Niemcami. Jednak, jak poinformował szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski, Polska poparła wniosek Niemiec o udział w pracach inicjatywy Trójmorza jako państwa partnerskiego.

„Partnerski” udział Niemiec w Międzymorzu nie jest jeszcze przesądzony. Nie wiadomo bowiem jak zachowają się inne państwa regionu. Jeśli jednak i one nie odmówią Berlinowi, to możliwe, że już we wrześniu przedstawiciele Angeli Merkel wezmą udział w szczycie Trójmorza.

Aktywność Berlina w Inicjatywie stawia jej sens pod znakiem zapytania. Jak bowiem realizować współpracę krajów chcących utrzymać polityczną i ekonomiczną niezależność od dwóch potężnych sąsiadów pod okiem jednego z nich?
Za:

Projekt współpracy krajów Europy Środkowej i Niemiec pojawił się już w XIX wieku. Rozwinęli go żywotnie nim zainteresowani Niemcy w trakcie I wojny światowej. Mitteleuropa nie miała jednak polegać na partnerskich relacjach wolnych narodów, a dominacji interesu II Rzeszy. Czas pokaże, czy Międzymorze realizowane pod okiem Berlina nie stanie się tak naprawdę opóźnioną w czasie realizacją Mitteleuropy.

https://www.pch24.pl/jeszcze-trojmorze-czy-juz-mitteleuropa--polska-popa...

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak