Skip to main content

Jutro – XXII rocznica śmierci Grzegorza Palki

portret użytkownika Z sieci
Palka_Grzegorz.jpg

Łódzkie Porozumienie Obywatelskie przypomniało, że jutro (12.o7.2018) przypada XXII rocznica śmierci Grzegorza Palki, pierwszego Prezydenta Miasta wybranego w demokratycznych wyborach 1992 r. Był już wtedy człowiekiem b. znanym w naszym mieście: w jego prywatnym mieszkaniu przedstawiciele 9 komitetów strajkowych naszego miasta utworzyło Międzyzakładowy Komitet Założycielski związku, który jeszcze wtedy nie miał nazwy, a który przyjął imię SOLIDARNOŚCI. Był Wiceprzewodniczącym władz tego związku w naszym mieście i regionie, a następnie członkiem Prezydium Komisji Krajowej – najwyższej władzy wykonawczej Związku. 13 grudnia 1981 r. został internowany. Z internowania przeniesiono Go do aresztu i przystąpiono do montowania procesu z oskarżeniem o przygotowania do obalenia ustroju siłą. Na wolność wyszedł w końcu lipca 1984 i podjął działalność opozycyjną. Był naturalnym kandydatem na Prezydenta naszego Miasta. I urząd ten sprawował z wielkim oddaniem dla dobra jego mieszkańców. Prezydent RP na wychodźstwie Ryszard Kaczorowski odznaczył Go Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski za walkę o wolność Polski. Prezydent Lech Kaczyński udekorował Go (niestety pośmiertnie) Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta. Rada miejska nadała Jego imię jednej z ulic.

Jego Przyjaciele zapraszają na spotkanie przy Jego Grobie na Cmentarzu Komunalnym na Dołach o godz. 17.00 oraz na Mszę św. w Jego kościele parafialnym, kościele Najśw. Serca Jezusowego przy ul. Zgierskiej 123 w Łodzi o godz.18.00

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com

11 lipca 2018

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak