Skip to main content

Plenerowa ekspozycja "Ojcowie Niepodległości"

portret użytkownika Paweł.
21.05.2018 12:00
21.05.2018 14:00

Szanowni Państwo,
W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę nieodległości w 1918 r. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi przygotował wiele przedsięwzięć naukowych i edukacyjnych. 21 maja 2018 r. o godz. 12.00 w Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Krakowskie Przedmieście 2 zostanie otwarta plenerowa ekspozycja „Ojcowie Niepodległości” przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. Wystawa składa się z 20 paneli.

Część wstępna zawiera m.in. oś czasu przedstawiającą najważniejsze wydarzenia prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości, mapę Polski z lat 1918-1923 ukazującą procesy kształtowania się granic polskich, a także pierwszą stronę "Monitora Polskiego" z 11 XI 1918 r. W głównej części wystawy zaprezentowano sylwetki wybitnych mężów stanu: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Plansze zawierają wielkoformatowe zdjęcia postaci oraz ich krótkie biogramy. Na wernisażu wystawy „Ojcowie Niepodległości” odbędzie się także promocja gry edukacyjnej „Twórcy Niepodległości”, opracowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Łodzi. Jest to gra typu memory przeznaczona dla graczy w wieku od 10 lat, przypominająca sylwetki wybitnych Polaków, którzy przysłużyli się sprawie odzyskania niepodległości przez Polskę. Zadaniem graczy jest odsłanianie zawartości kart po dwie tak, aby odnaleźć parę postać–wydarzenie.

Piotrków Trybunalski nie został wybrany na miejsce prezentacji wystawy przypadkowo. W lutym 1915 r. do tego miasta przeniesiono siedzibę Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego. Najważniejszym zadaniem komórki kierowanej przez ppłk. Władysława Sikorskiego była rozbudowa Legionów Polskich. W maju 1915 r. w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego została sformowana III Brygada Legionów.

ZAPRASZAMY!!!

5
Ocena: 5 (6 głosów)
Twoja ocena: Brak