Skip to main content

"Popiełuszko. Wolność jest w nas"

portret użytkownika Stowarzyszenie Ziemia Piotrkowska
jerzy2.jpg

“POPIEŁUSZKO. WOLNOŚĆ JEST W NAS”

Zanim trafił na ekrany kin już okrzyknięto go największą polską produkcją ostatnich lat. I nic dziwnego, skoro brało w nim udział około 7 tys. aktorów i statystów, zdjęcia kręcono przez 7 miesięcy, aż w 14 miastach. Mowa o filmie “Popiełuszko. Wolność jest w nas”, którego uroczysta premiera odbyła się kilka dni temu, 16 lutego 2009r w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Specjalny pokaz premierowy odbył się również następnego dnia na Jasnej Górze, a poprzedzony został modlitwą w Kaplicy Matki Bożej o rychłą beatyfikację ks. Jerzego.
Film przedstawia życie ks. Jerzego od dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez kształtowanie się powołania w wojsku, proces rodzenia się jego legendy w trudnym okresie stanu wojennego, aż po bestialski mord oraz pogrzeb, który gromadząc około pół miliona ludzi stał się wielką manifestacją.
Warto zauważyć, że film ten zebrał również pochwały od przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej. Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Jan Żaryn podkreślił, że “Pod względem historycznym ten film jest zrobiony doskonale”.

Odtwórcą głównej roli jest nieznany dotąd aktor Adam Woronowicz, reżyserem zaś i jednocześnie pomysłodawcą oraz twórcą scenariusza Rafał Wieczyński, znany dotąd z ról w filmach młodzieżowych (Lato leśnych ludzi, Jestem przeciw, Panna z mokrą głową).
Warto dodać, że wprowadzeniu filmu do kin będzie towarzyszyć akcja edukacyjna. Do szkół trafi multimedialne wydawnictwo zawierające m.in. fragmenty homilii, filmy dokumentalne i eseje historyczne.

Premiera filmu w kinach, również w piotrkowskiej “Hawanie” - już 27 lutego br.

Stowarzyszenie “Ziemia Piotrkowska”

zobacz także:
Popiełuszko wciąż żywy...
Nasi Przyjaciele Ks. Jerzy

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak