Skip to main content

Moderniści, to nie tak jak mówicie – nieuprawnione przeciwstawianie

portret użytkownika Jacek Łukasik

Moderniści czyli postępowcy w Kościele katolickim bardzo lubią przeciwstawiać sobie papieży np. Piusa XII i Jana XXIII. Niezbyt słusznie. Tak, dokładnie tak. Pius XII darzył wielką atencją kardynała Roncalli.

Z pełną, a może nawet większą wzajemnością. Jan XXIII nie cytował nikogo z Poprzedników częściej niż właśnie Piusa XII. Ba, zgadzał się na pewno z surowymi ocenami współczesności dokonanymi przez tego Papieża i Jego Poprzedników na przestrzeni poprzedniego stulecia. Uważał jedynie, że ma prawo nie powtarzać tego, co już zostało powiedziane. Skupił się jedynie na szukaniu pozytywów współczesności. Uzyskał uwolnienie i zgodę na wyjazd na Zachód dla unickiego kardynała unickiego Józefa Slipyja, podjął rozmowy z reżimem Kadara na Węgrzech w celu poprawy sytuacji tamtejszych katolików.

W Polsce Prymas Tysiąclecia cieszył się pełnym poparciem Papieża, mimo że propaganda komunistyczna próbowała przeciwstawiać „dobrego” Papieża, „złemu” Prymasowi. W 1959 r. wyraził pełną solidarność z szykanowanym przez komunistów biskupem kieleckim Czesławem Kaczmarkiem, gdy rząd komunistyczny domagał się jego dymisji. Wcześniej biskup Kaczmarek przeszedł piekło stalinowskiego więzienia. Ojciec Święty wyraził pełną solidarność z biskupem Czesławem, wysyłając do NIego nie wspominając o rządzie komunistycznym. Jan XXIII był bowiem dyplomatą (jak Jego Poprzednik – Pius XII i Następca – Paweł VI). Marzyłbym o tym, żeby Papież Franciszek chociażby w podobny sposób wsparł prześladowanych chrześcijan.

Kochani Postępowcy z kolei wstrzymajcie się od pochopnych ocen, bo mogą mijać się z prawdą. Co powiecie choćby na to, że post eucharystyczny został skrócony do 3 godzin przez Piusa XII. Ten Papież wprowadził też wieczorną Mszę Świętą. Jan XXIII z kolei nie był absolutnie za wprowadzeniem języków narodowych do liturgii i nie zamierzał wcale łagodzić żadnych obowiązujących wówczas norm dyscyplinarnych życia kapłańskiego.

Jacek: http://cenzurzenie.blog.onet.pl/

9 kwietnia 2017

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak