Skip to main content

Dedykowane Naczelnemu Redaktorowi Trybunalskich - wybieranie większego dobra ???

portret użytkownika Piotr Korzeniowski

Jednym z głównych postulatów Pawła Kukiza, które zaprowadziły go na szczyty swojej politycznej popularności, jest walka z porozumieniem magdalenkowym i wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych, które to zdaniem muzyka pozwolą na totalne przeobrażenie obecnego systemu politycznego w naszym kraju. Jest to postulat o tyle dziwny, bo niestety nie znajdujący potwierdzenia w praktyce, a przynajmniej nie w takim stopniu w jakim chciałby ów muzyk.

Każdy kto zetknął się z tematyką wyborczą od strony metodycznej wie, że praktyka JOW-ów nie potwierdza założeń jakich usilnie z uporem maniaka oczekuje Paweł Kukiz. Efektywność takiej ordynacji wyborczej budzi szereg wątpliwości i kontrowersji, na szczęście jednak może zostać ona zweryfikowana empirycznie za sprawą analizy wyborów w państwach w których jest obecnie stosowana.

Przykłady państw, w których zastosowanie mają jednomandatowe okręgi wyborczej pokazują jak złudna i krucha jest to idea. W rezultacie doprowadza ona w większości państw (Kanada, UK czy Stany Zjednoczone) do zabetonowania sceny politycznej i zarezerwowania jej dla dwóch, góra trzech, partii. A przecież zawłaszczenie władzy przez jedno, dwa lub trzy ugrupowania nie jest celem o jakim marzy Paweł Kukiz i zwolennicy JOW-ów. Niezależnie od szczerych intencji czy też pobożnych życzeń Pawła Kukiza co do zmiany ordynacji wyborczej, przyjrzyjmy się jak to działa od strony praktycznej.

Do analizy niech posłużą nam niedawne wybory do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii, gdzie głosuje się właśnie w ramach jednomandatowych okręgów wyborczych. Za sprawą obowiązującej tam ordynacji wyborczej do zgarnięcia w Izbie Gmin jest 650 mandatów.
Czytaj więcej:
Karol Gajewy
"Kukiz mówi, JOWita zaprzecza"
http://prokapitalizm.pl/kukiz-mowi-jowita-zaprzecza.html#more-27930

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak
Grupy robocze:

Pod Redaktor naczelny trybunalscy.pl

portret użytkownika witold k

Pod Redaktor naczelny trybunalscy.pl coś pogubił... Naczelny redaktor od samego początku współpracował z profesorem Jerzym Przystawą. Zawsze uważał i uważa, że ordynacja ma być większościowa a okręgi jednomandatowe. Oddanie JOW, po śmierci Profesora, dokładnie podpięcie JOM pod Kukiz jest moim zdaniem błędne i niebezpieczne. Jeśli panu redaktorowi też na myśl przychodzą sprośne skojarzenia to nic tu nie pomogę. Mamy przeobrazić myślenie i w konsekwencji podejście do polityki. Jeśli JOW zabetonuje Kowalskiego (jeśli znajdzie się taki (...)) w Sejmie to dobrze. Żle jeśli to zrobi partyjna wierchuszka. Oczywistym jest, że większość podatników ma należeć do swojej partii i płacić na nią składkę. Partia na drugi dzień po wyborach opisuje swój merytoryczny projekt. Wcześniej ogłosiła projekt ideowy i poprosiła kandydatów do podpięcia go pod swoje nazwisko w okręgu. Wyborca w każdej chwili w referendum może odwołać swojego posła. Bez fajerwerków a klikaniem w odpowiedniej aplikacji. To samo tyczy samorządu. To partie przedstawią lokalnym środowiskom swoje miejsce na liście i deklarację realizacji projektów. Odwołanie z mandatu, bądź rezygnacja z partii, powszechnie możliwa. Stan z karłowacenia niech przedstawi sytuacja kiedy posła wyzywa się od ministra.

Głosowanie, które było.

portret użytkownika Piotr Korzeniowski

Ja głosowałem na Największe Dobro = Grzegorza Brauna a Szanowny Kolega Redaktor Naczelny na Kogo?

Pod redaktorze...

portret użytkownika witold k
cytuję Piotr Korzeniowski

Ja głosowałem na Największe Dobro = Grzegorza Brauna a Szanowny Kolega Redaktor Naczelny na Kogo?

3 dni potrzebować żeby obmyślić reakcję. Naprawdę nie musimy zawsze być na wierzchu zawsze odpowiadać (nie na temat żeby tylko...) to jest właśnie polskie piekło. Zapraszam do bieżącej nie wyrywkowej akcyjnej obserwacji moich opinii, ocen, poglądów. Zapraszam do systematycznej publikacji. Głosowałem na Dudę wcześniej wiele razy określając swoje warunki i okoliczności podbitego kraju.

Tak myślałem !

portret użytkownika Piotr Korzeniowski

W drugiej turze wyborów prezydenckich zagłosuję na Andrzeja Dudę, a Szanowny Kolega na Kogo?
Przyznaję, że nie śledzę zbyt dokładnie, co się dzieje na "trybunalscy.pl"
ale Andrzej Duda JOW-ów nie odmienia przez wszystkie przypadki i Nieba im teraz tak bardzo jak Jego kontrkandydat nie przychyla.
Reasumując,
decyzja co do głosowania będzie jaka?

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.