Skip to main content

Pozytywnie zakręceni VII

portret użytkownika Robert Szala

W połowie tego roku (VI.2008) wszystkie media w Polsce podały gorącą wiadomość :

Odnaleziono sensacyjne dokumenty potwierdzające wysiedlenia warszawiaków w 1944 roku. W ręce historyków z Muzeum Powstania Warszawskiego trafiło ponad 500 kart sporządzonych przez policyjną administrację niemiecką. „Policyjne zameldowanie” (Polizeiliche Anmeldung) zawiera dokładne dane osób wysiedlonych ich adresy, daty urodzenia oraz miejsce do jakiego zostali przetransportowani. Są też nazwiska osób, do których wysiedlani byli dokwaterowywani – wszystko opatrzone pieczęcią i podpisem. To dowód, że w czasie Powstania Warszawskiego mieszkańcy stolicy byli siłą zmuszano do opuszczenia swoich domów.

Dziennikarkom TVP Warszawa i Informacyjnej Agencji Radiowej udało się dotrzeć do kilkunastu osób, które przyjmowały wysiedlonych mieszkańców stolicy. Relacje mieszkańców gminy Rozprza (powiat piotrkowski w województwie łódzkim) potwierdzają, że w 1944 roku duża grupa ludzi z Warszawy została przywieziona pociągiem towarowym, a później żołnierze na siłę rozlokowali wysiedleńców po okolicznych wsiach.

Wysiedleńcy znaleźli schronienie m. in. w miejscowościach Rajsko, Mierzyń, Łochyńsko. Stefania Bańska de domo Jeż pamięta jak w 1944 roku dokwaterowano do jej rodzinnego domu cztery osoby wysiedlone ze stolicy. Otylia Kwiecień z Rajska Małego wspomina, że w jej rodzinnym domu przez tydzień mieszkała fryzjerka wysiedlona z Warszawy.

Mimo, że dokwaterowywania odbywały się przymusowo pod groźba broni, rodziny w gminie Rozprza przyjęły warszawiaków i dzieliły się z nimi tym co mają – zaznacza Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak podkreśla Ołdakowski, rozkaz Hitlera, który nakazywał zniszczenie miasta i zabicie mieszkańców powodował, że dochodziło do mordów na skalę dotąd niespotykaną. Tylko na warszawskiej Woli jednego dnia zabijano 10 tys. osób. Potem zdecydowano, ze warszawiacy będą wysiedlani – dodaje dyrektor muzeum.
(TVP info- 13.06.2008 g.19.04)

- która była przez długi czas komentowana a historycy szczególnie z Muzeum Powstania Warszawskiego stwierdzili, że dokumenty te są szczególnie ważne dla Polaków i historii ponieważ poświadczają one wobec Świata o przeprowadzaniu przez Niemców akcji przymusowego wysiedlania mieszkańców Warszawy, rozpoczętej zaraz po wybuchu Powstania Warszawskiego 1-go sierpnia 1944 roku, czyli jest to ewidentny dowód takiego przesiedlania ludności cywilnej co dotychczas było(wobec braku takich dokumentów) negowane przez niektóre strony odpowiedzialne za te działania. Archiwum zawiera 615 kart dotyczących 545 osób w tym 60 zespołów dokumentów składających się z 2-3 kart (karty zameldowania i wymeldowania dotyczące jednej osoby lub całych rodzin) - dokumenty zostały odnalezione na terenie powiatu piotrkowskiego. Dokumenty tego typu "Polizeiliche Anmeldung" (policyjne zameldowania) były dotychczas nieznane archiwistom i historykom – należą do innej kategorii dokumentów meldunkowych niż kategoria tzw. "A", które powinny być przechowywane.(zamieszczam przykładowe odzyskane dokumenty na fotografiach.

Mogę dzisiaj uchylić rąbka tajemnicy (tylko na trybunalscy.pl w dziale "Pozytywnie zakręceni – piotrkowianie"), że to nasza Grupa Eksploracyjno-Kolekcjonerska działająca przy Towarzystwie Przyjaciół Zabytków Ziemi Piotrkowskiej odnalazła (weszła w posiadanie) ten zbiór dokumentów, a następnie po naszym telefonie do dyrekcji Muzeum Powstania Warszawskiego i przyjeździe ich przedstawiciela, przekazaliśmy je jako Grupa Eksploracyjno-Kolekcjonerska do zbiorów Muzeum - na dowód tego otrzymaliśmy stosowne podziękowanie (na fotografii).

Cieszymy się bardzo, i jesteśmy dumni, że mogliśmy pomóc w rozwiązaniu jeszcze jednego nieznanego wątku historii naszej Ojczyzny - tym bardziej, że dotyczy on także naszego piotrkowskiego regionu.

Pozdrawiam
Robert Szala – Piotrków Trybunalski 25.XI.2008

Linki do stron :
Archiwum Wypędzonych
Ślad po powstańczym exodusie warszawiaków

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

To honor

portret użytkownika Admin

dla nas: współtwórców, redaktorów i czytelników portalu trybunalscy.pl, że możemy zamieścić tak ważną informację. Dziękujemy Ci Robercie i twojemu pozytywnie zakręconemu środowisku.

Admin

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.