Za rok gotowy będzie pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny o Witoldzie Pileckim - podał dzisiaj Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia Auschwitz Memento, które realizuje film. Reżyserem jest Dariusz Walusiak.
- Najlepszym terminem na jego premierę będzie jesień 2014 roku. Wówczas odbyć się ma uroczysty pogrzeb ofiar komunistycznej bezpieki ekshumowanych na tzw. Łączce, kwaterze na cmentarzu powązkowskim w Warszawie – powiedział Wasztyl. Prezes Auschwitz Memento Paulina Wądrzyk podkreśliła, że film dostępny będzie bezpłatnie w internecie.
- Witold Pilecki jest mi bliski, też z tego powodu, że pisałem na Uniwersytecie Jagiellońskim pracę magisterską o ruchu oporu w obozie w Oświęcimiu - mówi niezalezna.pl Dariusz Walusiak, reżyser filmu o Witoldzie Pileckim. - On stworzył ten ruch w oparciu o pierwszą konspirację. Ta postać mi towarzyszy. Poznałem też Józefa Garlińskiego, który wydobył z niebytu Pileckiego pisząc książkę „Oświęcim walczący" - twierdzi reżyser. Pytany o fenomen rotmistrza mówi: - On polega na tym, że ten kto go spotyka się z jego życiorysem, dowiadując się o tej historii zafascynuje się nim. Jak angielski historyk Michale Foot, który napisał o Pileckim pisząc opisując 6 największych bohaterów II wojny światowej. Kto zna Pileckiego widzi, że był to człowiek nieskazitelny. Syn rotmistrza, Andrzej Pilecki będąc w USA spotykał się z więźniami obozu w Oświęcimiu, opowiadali, że którzy nazywali Pileckiego tatą, nie mając nic mu do zarzucenia - mówi Walusiak.
- On staje się dla wielu osób bohaterem w tych trudnych czasach. Uosabia pewien ideał, tych którzy walczyli od 1 września 1939 r. z Niemcami i po wojnie komunistami. Chcę pokazać pokazać w filmie obóz Auschwitz czyli coś co nie mieści się w głowie i to jak Niemcy niszczyli Polaków, zaczynając od inteligencji. Postawa takich ludzi jak Pilecki, łączy się z wiarą w Boga, która była dla niego bardzo istotna. On hołdował zasadom: Bóg Honor Ojczyzna. Poznałem dzieci Witolda Pileckiego i to jak musiały żyć w zakłamanym państwie. Chciano za wszelką cenę zatrzeć jego pamięć. Zniszczono majątek Pileckich w Skurczach, wycięto tam drzewa, a nawet zawalono źródło które tam było. Niektórzy boją się Pileckiego do dziś, bo boją się niezłomnych - podkreśla reżyser.
Film będzie sfinansowany ze zbiórki publicznej w ramach akcji „Projekt: Pilecki”. Ponad 1,1 tys. darczyńców wpłaciło około 151 tys. zł. Wprawdzie pełny koszt wyprodukowania obrazu stowarzyszenie szacuje na 215 tys. zł, to jednak zgromadzona kwota daje pewność, że on powstanie. Choć zbiórka formalnie została zakończona, to wciąż można jeszcze wpłacać pieniądze za pośrednictwem strony projektpilecki.pl.
Witold Pilecki urodził się w 1901 roku. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowany w 1991 roku. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.
24 września 2013
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz