Skip to main content

W sobotę wyruszył Motocyklowy Rajd Katyński

portret użytkownika Admin
Rajd Katyński.JPG

W komentarzach relacja

83 motocyklistów z Polski i z zagranicy weźmie udział w XIII Międzynarodowym Motocyklowym Rajdzie Katyńskim, który w sobotę wyruszy spod Pomnika Katyńskiego przy Placu Zamkowym w Warszawie.

Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczny rajd będzie wyjątkowy. "Trasa prowadzi nie tylko przez tereny Kresów Rzeczypospolitej, ale i śladami oręża Jana III Sobieskiego, aby uczcić 330. rocznicę polskiego zwycięstwa pod Wiedniem" - powiedziała PAP Anna Ostrowska ze Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

W tym roku rajd potrwa trzy tygodnie, trasa będzie liczyła ponad 7,5 tys. km i poprowadzi przez Polskę, Litwę, Białoruś, Rosję, Ukrainę, a także Słowację, Węgry, Austrię i Czechy. Zakończy się 15 września w miejscu startu, czyli przy Pomniku Katyńskim.

Stowarzyszenie, którego głównymi celami jest pielęgnowanie tradycji narodowych, ale także udzielanie pomocy Polakom na Wschodzie (na terenie byłych republik ZSRR), od kilkunastu lat organizuje rajdy do miejsc mordu i pochówku patriotów polskich.

"Rokrocznie stajemy przed dylematem, jak zaplanować trasę, aby odwiedzić wszystkich tych, którzy tam na nas czekają. Musimy wybierać, bo okazuje się, że trzy tygodnie to zdecydowanie za mało" – powiedział komandor Rajdów Katyńskich, ich organizator i pomysłodawca Wiktor Węgrzyn.

- Mimo że to nasza trzynasta podróż motocyklami na Kresy Rzeczypospolitej, każdy rajd jest niepowtarzalny, pełen wrażeń i niezwykłych wzruszających spotkań - dodał.

W tym roku - jak zaznaczył Węgrzyn - w ramach XIII Rajdu zorganizowane będą aż trzy motocyklowe rajdy: Rajd Wiedeński, Rajd Ponary oraz Rajd Huta Pieniacka.

Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński ma na celu organizowanie rajdów motocyklowych do miejsc mordu i pochówku patriotów polskich. Głównymi celami Stowarzyszenia jest pielęgnowanie tradycji narodowych, ale także udzielanie pomocy Polakom na Wschodzie (na terenie byłych republik ZSRR). Środki na ten cel zbierane są podczas zlotów motocyklowych im. Księdza Zdzisława Peszkowskiego, a także od darczyńców z całej Polski.

- Dzięki pomocy naszych ofiarodawców, często anonimowych, wieziemy na Kresy polskie książki, podręczniki do nauki języka polskiego, zabawki, słodycze, sprzęt sportowy, ubrania, środki czystości i wszystko to, co może się przydać najbiedniejszym – powiedziała Dominika Żukowska-Gardzińska, zajmująca się w Stowarzyszeniu darami.

www.niezalezna.pl

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Rajd Katyński już w Moskwie

portret użytkownika Admin

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.