Skip to main content

Kukły Marzanny spalone

W minioną sobotę, 23.03.2013 r., Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział im. Michała Rawity Witanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy z Miejskim Centrum Informacji Turystycznej po raz kolejny zorganizowało rajd „TOPIENIE MARZANNY”. Celem imprezy było kontynuowanie tradycji ludowych powitanie wiosny i przepędzenie zimy z miasta.

W „Roku Przewodników Turystycznych”, uczestnicy zgromadzili się pod obeliskiem upamiętniającym Michała Rawitę Witanowskiego - nestora piotrkowskich przewodników. Uczestnicy Rajdu wysłuchali prelekcji poświęconej obyczajom topienia Marzanny. Następnie barwny korowód, przy dźwiękach trąbek, gwizdków, piszczałek, grzechotek, kołatek oraz innych instrumentów, przeszedł przez Trakt Wielu Kultur w kierunku Rynku Trybunalskiego. Tam uczestnicy mogli zapoznać się z okolicznościową wystawą przygotowaną dzięki wsparciu piotrkowskiego Muzeum z okazji 70. rocznicy śmierci Michała Rawity Witanowskiego.

Zakończenie Rajdu nastąpiło nad rzeką Strawą. W tym roku, z uwagi na panujące mrozy, nie udało się jednak utopić Marzanny symbolizującej zimę. Dlatego też po rozstrzygnięciu konkursu na ekologiczną Marzannę, wszystkie kukły zostały spalone. Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodycze, a wszyscy uczestnicy mogli rozgrzać się ciepłym posiłkiem.

Następna impreza odbędzie się już 20 kwietnia. Wtedy entuzjaści aktywnego wypoczynku będą mogli wziąć udział w pieszej lub rowerowej edycji Rajdu „Wiosna Żaków”. Więcej informacji już wkrótce na www.pttkpiotrkow.pl . Zapraszamy.

Paweł Kendra

25 marca 2013

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak