Skip to main content
portret użytkownika Admin
przypomnijmy o rotmistrzu2.jpg

Na rok przed masowymi transportami Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy do komór gazowych Birkenau, Brytyjczycy i Amerykanie znali prawdę o „planecie Auschwitz”. 18 marca 1941 r. dotarł do Londynu pierwszy raport Witolda Pileckiego.

Od stycznia 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum prowadzi akcję społeczną pod hasłem „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). W grudniu 2012 r., z okazji pięciolecia inicjatywy, został ogłoszony plan dwudziestu „przypominających o Rotmistrzu” wydarzeń, jakie od stycznia do grudnia b.r. tworzą „Kalendarium Rotmistrzowskie 2013”.

Czwarta z dat w tych ramach, przypada dziś, 18 marca 2013 r. Oto opis facebookowego wydarzenia pt. „Aliantom o Auschwitz”:

72. rocznica dotarcia I. raportu rtm.Pileckiego do Londynu

W marcu 1942 r. do KL Auschwitz zaczęły docierać pierwsze transporty RSHA (Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy) i rozpoczęło się masowe mordowanie Żydów z całej Europy.

Tymczasem ROK WCZEŚNIEJ, dokładnie 18 marca 1941 r. pierwszy raport rtm.Pileckiego z „planety Auschwitz” dotarł do londyńskiej siedziby Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie.

Władze polskie niezwłocznie przekazały informacje pozyskane od konspiratorów Związku Organizacji Wojskowej, brytyjskim i amerykańskim aliantom.

Wbrew sugestiom polskich bohaterów ZOW i polskiego rządu, Brytyjczycy i Amerykanie nie uczynili nic, by zatrzymać horror Auschwitz...

Siedemdziesiąt lat później to Polacy obciążani są odpowiedzialnością za niemieckie zbrodnie i za bezczynność Brytyjczyków, Amerykanów, a także wpływowych w latach 40. XX w. środowisk żydowskich.

W XXI w. w zachodnich (nawet w niemieckich!) mediach powtarzane są haniebne sformułowania o „polskich obozach koncentracyjnych”, zaś w Stanach Zjednoczonych, w Izraelu i w rozsianych po świecie muzeach upamiętniających Holocaust ani słowem nie wspomina się o dokonaniach rtm.Pileckiego…

W 60. rocznicę zamordowania Ochotnika do Auschwitz, 25 maja 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum udostępniła w Internecie angielski przekład „Raportu Witolda” z 1945 r., który został rozesłany do mediów na całym świecie, placówek dokumentujących historię II wojny światowej i polityków w Unii Europejskiej.

Michał Tyrpa: http://mementomori.salon24.pl

18 marca 2013

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak