Skip to main content

Młodzi turyści upamiętnili powstańczy zryw

W ubiegłą sobotę, 2 lutego 2013 r., mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, blisko 150 młodych osób wraz z opiekunami uczestniczyło w 41 Zimowym Pieszym Rajdzie „Gorącego czaju łyk”. Celem rajdu zorganizowanego przez piotrkowski Oddział PTTK było upamiętnienie 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego poprzez przybliżenie uczestnikom historii, miejsc i osób związanych z wydarzeniami lat 1863-1864.

Rajd rozpoczęto na cmentarzu przy ul. Partyzantów pod pomnikiem upamiętniającym powstańców, który wzniesiony został w 1928 r. ze składek piotrkowskiego społeczeństwa. Po wysłuchaniu krótkiej prelekcji zapalono znicze, a następnie młodzież z opiekunami i towarzyszącymi im piotrkowskimi przewodnikami przeszła na stary cmentarz katolicki. Tam uczestnicy otrzymali zadanie odnalezienia grobów weteranów 1863 r. Czynności te okazały się bardzo wciągające, a uczestnicy z nieukrywana radością wpisywali kolejne nazwiska powstańców spoczywających na piotrkowskim cmentarzu. Po wykonaniu zadania wszyscy udali się w kierunku klasztoru OO. Bernardynów, gdzie po zapoznaniu się z okolicznościową wystawą przygotowaną przez piotrkowskie Muzeum, zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą o. Zefiryna Strupczewskiego. Ten kapelan powstańczej partii zginął niosąc posługę duszpasterską walczącym.

Zakończenie rajdu nastąpiło na Rynku Trybunalskim pod tablicą upamiętniającą tzw. „piotrkowską cytadelę” czyli miejsce kaźni powstańców. Na wszystkich uczestników czekał smaczny pączek i gorący czaj, który pozwolił się rozgrzać. Drużyny otrzymały dyplomy uczestnictwa i punkty pozwalające zdobyć kolejne odznaki turystyczne. Rozdane zostały też nagrody za odnalezienie największej liczby grobów weteranów 1863 r. Mimo krótkiego czasu przeznaczonego na ich odszukanie, najlepszym udało się znaleźć nawet 10 mogił.

W opinii uczestników rajdu, impreza była doskonałą formą poznawania regionalnej historii. Opiekunowie natomiast dostrzegli potrzebę roztoczenia opieki nad powstańczymi mogiłami, a także zgłosili chęć pomocy w ich uporządkowaniu. Kolejny rajd odbędzie się już 23 marca. Uczestnicy będą wówczas wyganiać zimę z Piotrkowa.

Paweł

4 lutego 2013

4.77778
Ocena: 4.8 (9 głosów)
Twoja ocena: Brak

Czy młodzi turyści...

portret użytkownika Piotr Korzeniowski
5

Czy młodzi turyści znają całą prawdę o Powstaniu Styczniowym?

„CZEKAMY NA SZTYLETNIKÓW„: Gdy ktoś odmawiał zapłacenia podatku, w najmniej oczekiwanej chwili wpadał przez drzwi lub przez okno odziany na czarno człowiek z zarzuconą na twarz zasłoną; z wyciem (to ważny element szkolenia) i wyciągniętym sztyletem rzucał się na nieszczęśnika i przebijał go na wskroś. Na ogół na oczach żony i dzieci – co było znakomitym, zaplanowanym elementem zastraszenia. Czy to opis działania współczesnych grup przestępczych? Okazuje, że takie były metody działania nieformalnych poborców podatków na rzecz powstańczego Rządu Narodowego podczas Powstania Styczniowego."
Za: http://nczas.com/spis-tresci/numer-06-1185-z-02-lutego-2013/

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.