Skip to main content

Przerośnięte topole w pasie chodnika przy ulicy Wysokiej 14 i Łódzkiej 29

portret użytkownika witold k

zapraszamy na forum

Dziś, 16 stycznia o godzinie 16 przed drzewami, spotkanie mające na celu przedstawienie koniecznych działań, które pozwolą na decyzję o wycięciu drzew.

Mieszkańcy bezpośrednio zagrożonych (przez topole w czasie porywistego wiatru) elewacji, okien, także pieszych korzystających z chodnika - podjęli kolejną inicjatywę obywatelskiego "Apelu o usunięcie drzew".

Skierowali oni, w tym niżej podpisany, do stosownych władz (prezydent Miasta), prośbę o usunięcie drzew. Popieram ten Apel i zwracam uwagę na problem w skali szerszej.
Niegdyś, w ramach szeroko zakrojonego programu budowy Polski Ludowej (PRL), na masową skalę zadrzewiano drogi i nowo budowane osiedla szybko rosnącą topolą. To było dobre i prawidłowe działanie, w krótkim czasie zazieleniano Polskę. Niestety, te drzewa nie wytrzymują czasu, ponieważ - tak je matka natura stworzyła - ich morfologia i biologia nie wytrzymują próby czasu. Już dawno powinny być zastąpione innymi rodzajami drzew lub krzewów. Drzewa te w terenach zasiedlonych przez człowieka stanowią zagrożenie ze względu na łamliwość - ustępują wiatrom.

Pewnie zauważyliśmy, że drogi zostały już oczyszczone. Całe wielokilometrowe ciągi zostały pozbawione drzew. Postępuje wycinanie tych drzew w różnych miejscach.

Wracając do wskazanych w Apelu mieszkańców drzew, zwrócę uwagę, że ich los (kilku drzew) przesądzili stosowni urzędnicy, a mamy specjalne urzędy do spraw ochrony środowiska naturalnego.

Topole nigdy nie powinny przerosnąć okolicznych budynków. Ich przycinka powinna rozpocząć się wiele lat wcześniej. Przycinka następująca nie z inicjatywy stosownych urzędów, a w wyniku monitów mieszkańców – została dokonana wtedy, kiedy drzewa przerosły budynki ca 10 m. Przycinka na tej wysokości stanowi jeszcze większe zagrożenie, ponieważ drzewa te błyskawicznie rozkrzewiają się na tej wysokości, wyrastają jak ogromne pędzle czy łapka na wiatr - powyżej zabudowania. Bloki już tych drzew nie chronią. Można je przyciąć na 2/3 ich wysokości, równocześnie posadzić pomiędzy nimi inne sadzonki - jest duży wybór. Jednak, tak przycięte topole mogą się nie odrodzić, to po pierwsze, po kolejne, będą przeszkadzać nowym nasadzeniom. Zatem, jak w Apelu mieszkańców, drzewa należy wyciąć i nasadzić nowe. Inne drzewa spełnią pozytywną funkcję topoli.

W tej konkretnej sprawie. Dyrektor Wydziału, stosownego referatu czy biura, Dzielnicowy i Komendant SM odpowiada dyscyplinarnie. Prezydent Miasta politycznie za ewentualne szkody, jakie te drzewa na pewno w przyszłości poczynią. Mamy o tym pamiętać i tego domagać się.

witold k

12 listopada 2012

PS.

Państwo Mikołajczyk podjęli inicjatywę mającą na celu usunięcie topoli. Popieram ten Apel (pismo do Prezydenta) wyposażając go w dodatkowy element dyskusji publicznej jakim jest komentarz do sprawy. Zapraszam do podawania na nr 695 893 591 nazwisk osób, które popierają Apel - pismo i dodatkowo chcą wyrazić poparcie w formie internetowej - skuteczniejszej, bo mającej formę debaty publicznej. Umieszczę je pod tekstem na portalu trybunalscy.pl. Zapraszam także do osobistych wpisów pod tekstem (komentarz). W tej sytuacji należy zarejestrować się na portalu i uzyskać uprawnienia.

Z poważaniem

 • Witold Kowalczyk
 • Grażyna Kowalska
 • Karolina Szymańska
 • ...
 • 3.916665
  Ocena: 3.9 (24 głosów)
  Twoja ocena: Brak

  Ścięcie drzew

  Jestem jak najbardziej za usunięciem tych topoli i posadzeniem innych drzew. Panie Witku popieram, oby było coraz więcej takich społeczników

  Faktograf

  portret użytkownika Admin

  Radio Strefa w swym stałym programie reporterskim (21 stycznia o 14,10) „Faktograf” wyemitowało specjalnie przygotowany materiał. Materiał przedstawił spotkanie zorganizowane przed drzewami podlegającym wycięciu. Zaproponował działania i to skuteczne... Rejon Energetyczny Piotrków (dwie topole przy stacji trawo) właśnie dokonuje rozeznania tematu.

  Opcje wyświetlania odpowiedzi

  Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.