Skip to main content

Fundacja „Polska się Upomni”

portret użytkownika Admin
przypomnijmy o rotmistrzu2.jpg

Fundacja „Polska się Upomni” przypomina o Rotmistrzu. Apel prezesa ws. godnego uczczenia rocznic.

Porozumienie na rzecz obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych wsparło Fundację Paradis Judaeorum w wysiłkach na rzecz upamiętnienia europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem i 111.Urodzin Rotmistrza Pileckiego.
Fundacja „Polska się Upomni”, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Narodowe Siły Zbrojne oraz Stowarzyszenie Żołnierzy Batalionów Chłopskich to założyciele Porozumienia na rzecz Obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych. Ponad rok temu do Porozumienia przystąpiła także Fundacja Paradis Judaeorum – inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”).
18 kwietnia 2012 r. pan Jerzy Scheur – prezes Fundacji „Polska się Upomni”, inicjator Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zwrócił się z apelem w sprawie godnego uczczenia rocznic związanych z postacią Ochotnika do Auschwitz. W apelu Porozumienia na rzecz Obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych czytamy:
PRZYPOMNIJMY O ROTMISTRZU WITOLDZIE PILECKIM!
UPAMIĘTNIJMY EUROPEJSKI DZIEŃ BOHATERÓW WALKI Z TOTALITARYZMEM – 25 MAJA 2012 r. …
I POPRZEDZAJĄCE ÓW DZIEŃ: 111.URODZINY ROTMISTRZA PILECKIEGO – 13.MAJA.2012 r.

W kalendarium obchodów upamiętniających Żołnierzy Wyklętych zapisany jest 25 maja „Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem” rocznica męczeńskiej śmierci wysłannika do Auschwitz rotmistrza Witolda Pileckiego zamordowanego przez komunistów 25 maja 1948 r., poprzedzany zwyczajowo obchodzoną 13 maja rocznicą urodzin rotmistrza.
Zwyczaj obchodzenia tych świąt upowszechnił się w ramach zainicjowanej w styczniu 2008 r. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Więcej o tej inicjatywie na stroniewww.michaltyrpa.blogspot.com. Inicjator akcji, którym jest Fundacja Paradis Judaeorum, przystąpił do ,,POROZUMIENIA NA RZECZ OBCHODÓW DNIA I ROKU ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”.
Rotmistrz Witold Pilecki uważany jest przez Brytyjczyka Michaela Foota - autora książki „Sześć twarzy odwagi” i Włocha Marco Patricellego, autora książki „Ochotnik”, za najwybitniejszą postać w ruchu oporu II wojny światowej, napawa nas, Polaków, słuszną dumą. Niestety nazwisko i dokonania Witolda Pileckiego są wciąż zbyt słabo znane. Postać Rotmistrza wymaga szerszej popularyzacji (bogata literatura do odwiedzenia w Google na hasło Pilecki, w tym nawww.honor.plna której to witrynie zamieszczony jest Apel do polskich eurodeputowanych w sprawie Dnia Bohaterów).
Kalendarz sugeruje następujący program obchodów:
13 maja, niedziela – 111. Urodziny Rotmistrza Pileckiego. Marsze Rotmistrza – zaczęte Mszą Świętą za Ojczyznę z przemarszem do miejscowego symbolu walki o niepodległość.
25 maja – wieczorne Msze i Apele, sympozja i inne uroczystości według lokalnych inicjatyw.
W obchodach Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem wspominamy nie tylko wspaniałą postać Rotmistrza Witolda Pileckiego, ale i wszystkich często bezimiennych Bohaterów naszych zmagań z dwoma totalitaryzmami.
Odrzucając niemiecką ofertę współpracy złożona w 1939 r. Polska była wierna zasadzie, że ani z nazistowskimi ani z komunistycznymi reżimami w sojusze ze względów moralnych nie należy wchodzić. Minister Beck powiedział znamienne słowa – „…jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów, państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor”.
My Polacy odrzucamy totalitaryzm jako sprzeczny z naszym poczuciem honoru. Stąd lata 1939 – 1956 wypełnia plejada bohaterów, którzy ofiarą życia przeciwstawiali się totalitaryzmowi nazistowskiemu i komunistycznemu, stąd dalszy cywilny opór zakończony zrywem solidarnościowym i odzyskaniem niepodległości. Bezprecedensowy jest wkład Polskiego Państwa Podziemnego z jego Armią Krajową, walczącą z niemieckim narodowo-socjalistycznym okupantem, a później z dnia na dzień zamieniona w Żołnierzy Wyklętych podejmująca walkę z komunistycznym totalitaryzmem; w tym bohaterów cywilnych ratujących życie ludzkie, pośród nich – polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. 25 maja to także dobra okazja, by przypomnieć bohaterów września, oraz walk na froncie zachodnim i wschodnim. Warto odrobić tę lekcję historii, lekcję naszej dumy narodowej.
Od stycznia 2008 r. uczestnicy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) zabiegają o ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. 14 czerwca 2011 r. podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Niemieckich Obozów Koncentracyjnych uczestnicy akcji skierowali spod Ściany Straceń w byłym KL Auschwitz, apel do premiera RP, o uznanie projektu ustanowienia europejskiego święta Bohaterów, którzy stawili czoło obu totalitarnym potworom, za jeden z priori polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Polscy parlamentarzyści i europarlamentarzyści, a także Prezydent Rzeczypospolitej, solidarnie i ponad wszelkimi podziałami odmówili wsparcia apelu do premiera zaś ogólnopolskie media zgodnie go przemilczały.
Fundacja „Polska się Upomni” przystępując do akcji zainicjowanej przez Fundację Paradis Judaeorum, wyraża nadzieję, że polskie elity polityczne naprawią swoje zaniedbania i odpowiedzą czynem na inicjatywę społeczeństwa obywatelskiego, które od ponad 4 lat aktywnie „przypomina o Rotmistrzu”, działając na rzecz wprowadzenia w świadomość Europejczyków postaci Witolda Pileckiego – patrona europejskich Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
Czy w tej sprawie polscy politycy potrafią stanąć na wysokości zadania? Czy można mieć nadzieję, że tym razem media wyczują rosnące zapotrzebowanie na najnowszą historię i nie pójdą za wezwaniem tych dla, których ,,Polska to nienormalność, lub poglądów tych, którzy głoszą, że ,,Polacy muszą się wyrzec swojej polskości”?
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wykazał zdolność do samoorganizacji w służbie patriotyzmu, niech w miastach, miasteczkach i wsiach zaistnieje postać rtm. Witolda Pileckiego, szykujmy obchody 111.Urodzin Rotmistrza Pileckiego i Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
PRZYPOMNIJMY O ROTMISTRZU! TRZEBA DAĆ ŚWIADECTWO.
Z wyrazami szacunku,
w imieniu Porozumienia na rzecz obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Prezes Fundacji "Polska się Upomni"
Jerzy Scheur

Fundacja „Polska się Upomni” niejednokrotnie (również w ostatnim czasie) zabierała głos w sprawie inicjatyw związanych z akcją społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). O szczegółach można się dowiedzieć ze strony www.honor.pl.
Fundacja Paradis Judaeorum dziękuje Panu Prezesowi Jerzemu Scheurowi za jego aktywne wsparcie w Sprawie, która wszystkich Polaków powinna łączyć ponad wszelkimi podziałami.
O przygotowaniach do nadchodzących wydarzeń wspominał w portalu Salon24 także Michał Tyrpa w tekście „Przed dniami pamięci rtm.Pileckiego”.
Najświeższe aktualności w facebookowym profilu akcji:
http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-A...
Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo...

Michał: http://www.michaltyrpa.blogspot.com/

20 kwietnia 20121

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak