Skip to main content

Zdobywcy Korony Gór Polski w Piotrkowie

W miniony weekend gościli w Piotrkowie turyści zrzeszeni w Klubie Zdobywców Korony Gór Polski. Klub zrzesza osoby, którym w dowolny sposób i w dowolnym czasie udało się wejść na najwyższe szczyty polskich gór oraz te, które są w trakcie realizacji tych ambitnych zamierzeń. Celem Klubu jest popularyzacja turystyki górskiej, zasad bezpiecznego jej uprawiania, a także krajoznawstwa terenów górskich - poznawania ich przyrody, dziejów, tradycji, kultury i zabytków.

Sama idea Korony Gór Polski zrodziła się w 1997 r., a jej pomysłodawcami byli dwaj autorzy "Poznaj swój kraj" - dr Wojciech Lewandowski i dr Marek Więckowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Koronę stanowi 28 najwyższych szczytów głównych pasm górskich Polski. 13 grudnia 1997 r. na spotkaniu z czytelnikami,zorganizowanym przez "Poznaj swój kraj", w Warszawie powołany został przy redakcji "Psk" ogólnopolski Klub Zdobywców Korony Gór Polski. Pośród około 400 osób zrzeszonych Klubie, 5 pochodzi z Piotrkowa. Są nimi: Aleksandra Ludwikowska, Janina i Józef Kincel, Henryk Warda i Jan Strzelczyk.

Turystyczne zainteresowania Zdobywców nie ograniczają się jednak wyłącznie do terenów górskich. Osoby zrzeszone w Klubie pochodzą z różnych zakątków Polski i kilka razy w roku spotykają się, by poznawać walory krajoznawcze historyczne i przyrodnicze wybranych regionów kraju. Tym razem Zdobywców gościł Piotrków. Zaplanowana została specjalna wycieczka podczas której, zwiedzano m.in. opactwo cystersów w Sulejowie czy Centralny Ośrodek Sportu w Spale. Duże emocje wzbudził też przejazd do Smardzewic drogą położona na zaporze spiętrzającej wody Pilicy. W Inowłodzu turyści zwiedzili romański kościółek św. Idziego oraz zapoznali się z pozostałościami XIV wiecznego zamku Kazimierza Wielkiego. Niemałe emocje wzbudził też bunkier kolejowy w Konewce. Po całodziennej wycieczce wszyscy czekali na wieczorne spotkanie z piosenką. Następnego dnia Zdobywcy ruszyli na podbój Piotrkowa. Na Trakcie Wielu Kultur zapoznali się z najcenniejszymi zabytkami miasta: cerkwią prawosławną, barokowymi kościołami oo. Jezuitów i Bernardynów, piotrkowską Starówką i synagogą. Nie mogło zabraknąć też wizyty w zamku Zygmunta Starego - obecnej siedzibie Muzeum.

Paweł

6 września 2010

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak