Skip to main content

Zdaniem posła - Czy Polska będzie wolnym krajem?

portret użytkownika Robert Telus
2006-12-13_przemowienie_Jaruzelski.jpg

Szerokim echem odbił się w mediach film „Towarzysz generał” wyemitowany przez pierwszy program TVP w poniedziałkowy wieczór. Film w całości poświęcony został postaci gen. Wojciecha Jaruzelskiego i jego polityczno-wojskowej karierze w PRL. Nie tylko jednak życiorys generała zasługiwał na szczególną uwagę. Niezwykle istotne i jakże wymowne okazały się także (jeśli nie przede wszystkim!) komentarze historyków i politologów. Co ważne, pośród nich znaleźli się nie tylko Polacy, ale także naukowcy z USA (politolog John Lenczowski) i Rosji (historyk Władimir Bukowski).

To właśnie ich wypowiedzi na temat polskich przemian politycznych lat 80 i 90 XX wieku, były najbardziej znamienne. Warto przytoczyć choćby zdanie Bukowskiego na temat solidarnościowych rozmów z władzą przy Okrągłym Stole: „Okrągły stół to rozłam Solidarności. Bardziej umiarkowana część, prosocjalistyczna przystała na to porozumienie. (…) objaśniałem, że robią głupotę, że cały autorytet Solidarności zbudowany na walce podziemnej oddają w rezultacie komunistom. Tak jakby zdradzili swoją sprawę. Nie należało tego robić”. Słowa takie doskonale uświadamiają czym tak naprawdę były obrady Okrągłego Stołu.

Rosjanie mają tego pełną świadomość i szkoda tylko, że nam jakoś ciągle trudno obalić pewne mity… W słowach nie przebierał też prof. Wieczorkiewicz komentując polską transformację: „Można powiedzieć, że Polską od 81 roku do dzisiaj rządzą tajne służby wojskowe, bo ta dobra tradycja utrzymała się przecież po 89 i po 91 roku.” Swoistą puentę filmu stanowiła wypowiedź amerykańskiego politologa: „Trzeba wyciągnąć lekcję, czy Polska będzie w przyszłości niepodległym, wolnym krajem? Będzie, jeśli ludzie będą lojalni wobec swojego kraju, ale jeśli będzie się tolerować brak lojalności a nielojalność nie będzie podlegać karze to Polska stanie się ponownie satelitą.” No właśnie, czy Polska będzie wolnym krajem? A jakim jest teraz?

Robert Telus
Poseł na Sejm RP
www.telusrobert.pl

02.02.2010 r.

Powiązane

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak