Skip to main content

Budowa slumsów to też nie jest dobry pomysł

portret użytkownika Z sieci

Władze naszego miasta wspólnie z Kurią Arcybiskupią ogłosiły zamiar zbudowania bloków-osiedla dla uchodźców. Wskazywałem na niebezpieczeństwo wytworzenia w ten sposób getta etnicznego z wielkimi ryzykami, jakie są z tym związane. Zadeklarowano także, iż po opuszczeniu (ewentualnym zapewne) osiedla przez uchodźców, byłoby ono zasiedlone przez bezdomnych. Wskazano potencjalną lokalizację tej inwestycji. I to spotkało się z ostrym protestem mieszkańców okolicznych bloków. Mniejsza o ich motywy – niestety, ja też uważam to za zły pomysł, choć nie mieszkam w tamtej okolicy. Ludzie stają się bezdomnymi z różnych powodów, a tradycyjny rynek mieszkań na wynajem dla ludzi o różnych dochodach w komunie zanikł całkowicie. Owszem są mieszkania dla zasobnych oraz dla studentów, ale dla ludzi o dochodach umiarkowanych – nie. Efekt taki, że dziś pojęcie „bezdomni” obejmuje ludzi o bardzo różnym statusie społecznym. Są wśród nich „porządni ludzie” pozbawieni mieszkania wskutek katastrofy życiowej, ale są też typowe „lumpy”. Opieka Społeczna to rozwiązanie tymczasowe i nie dla wszystkich. Podobnie – zakłady opiekuńcze prowadzone przez nasz Kościół. Szlachetnym zamiarem jest dostarczenie bezdomnym mieszkań. Ale nie w jednym bloku, nie w jednym osiedlu – bo powstaną slumsy. Widziałem takie w USA (podobnie jak getta etniczne) i czytałem o mechanizmach patologii. Nie chciałbym narażać naszego miasta na takie ryzyka

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

26 lipca 2022

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak