Skip to main content

Wielkanoc bez Granic 2021

portret użytkownika Admin

Drodzy rodacy z województwa łódzkiego,

w tym roku już po raz VI Instytut Myśli Schumana organizuje Wielkanoc bez Granic. Ta inicjatywa polega na tym, żeby spędzić pierwszy lubi drugi dzień świąt Wielkanocnych z osobą z zagranicy mieszkającą w Polsce. Często cudzoziemcy, którzy pracują albo uczą się w Polsce nie będę wracali na Święta do swojej rodziny z powodu dużej odległości i wielu ograniczeń związanych z pandemią Covid-19. Zatroszczmy się o to, żeby nikt w czasie Wielkanocy nie był sam.

W związku z tym jest potrzeba, aby wyznaczyć osobę albo kilka osób z województwa łódzkiego, które chciałyby pełnić rolę lokalnego lidera Wielkanocy bez Granic. Zadaniem takiej osoby będzie promowanie tej inicjatywy w Waszych środowiskach, w kościołach, w pracy wśród znajomych czy sąsiadów. Proszę o zgłoszenie się do mnie osoby/osób, które chcą pełnić rolę takiego lidera w promowaniu tej inicjatywy w województwie łódzkim. Nazwisko lokalnego lidera zostanie dopisane do listy koordynatorów na naszej stronie internetowej http://wielkanocbezgranic.com/lokalni-liderzy/
Zachęcamy wszystkich do udostępnienia informacji o Wielkanocy bez Granic na mediach społecznościowych, np: na Facebooku, Instagramie, Twitterze itd.

Zachęcamy również do nagrywania krótkich nagrań wideo na temat zwyczajów wielkanocnych i krótkich rozmów z uczestnikami Wielkanocy bez Granicy. Można przeprowadzić krótki wywiad z osobą z zagranicy, która weźmie udział w Wielkanocy bez Granic albo z polską rodziną, która będzie chciała przyjąć takiego gościa z zagranicy na Wielkanoc i pokazać mu polską kulturę oraz tradycje Wielkanocne. Te nagrania zostaną opublikowane na naszym profilu na You-Tube - https://www.youtube.com/channel/UC0zlPievgb2r1GYL4WMMxNQ

Zapraszam do odwiedzenia strony internetowej http://wielkanocbezgranic.com/

Dzieło Wielkanoc bez Granic Online jest kolejną wersją Wielkanocy bez Granic, która jest realizowana przez Instytut Myśli Schumana od kilku lat. Polega również na budowaniu relacji między Polakami a cudzoziemcami studiującymi lub pracującymi w Polsce. Dobre, osobiste relacje z Polakami pomogą cudzoziemcom poznać naszą kulturę, tradycję i religię. Celem tych działań jest pomoc w procesie stopniowego wrastania danej osoby w kulturę otaczającego ją społeczeństwa, czyli inkulturację. Czas Świąt jest dobrym momentem, żeby, wykorzystując przerwę w zajęciach na uczelni czy w pracy, zaprosić cudzoziemców do naszych domów albo na spotkanie przez internet w pierwszy albo drugi dzień Świąt.

Głównym inspiratorem obydwu tych dzieł jest Robert Schuman. Uznawany za ojca założyciela Wspólnoty Narodów Europy Schuman łączył narody i instytucje oraz wspierał współpracę gospodarczą, ale zawsze podkreślał, że najważniejsze jest łączenie ludzi, budowanie relacji między nimi. Patrząc na wyzwania naszych czasów, widzimy, że cudzoziemcy potrzebują pomocy nie tylko instytucjonalnej, ale przede wszystkim otwartego serca drugiego człowieka. W Polsce mamy bogate doświadczenie goszczenia młodych pielgrzymów z całego świata, którzy przyjechali do nas na Światowe Dni Młodzieży, czy Europejskie Spotkania Młodych (Taize).

Na Wielkanoc bez Granic Online są zaproszeni wszyscy cudzoziemcy niezależnie z jakiego kraju pochodzą, jakiego są wyznania czy też jaki mają status majątkowy. Przez te kilka ostatnich lat w Wielkanocy i Wigilii bez Granic wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Zagraniczni goście pochodzili między innymi z takich krajów jak Indie, Chiny, Wietnam, Turcja, Egipt, Armenia Kazachstan, kraje Afryki, USA, Niemcy, Francja, Włochy, Ukraina, Holandia, Litwa i wielu innych. Mamy przykłady spontanicznego rozwijania powstałych relacji również po świętach. Instytut Myśli Schumana proponuje też zorganizowaną formę wspólnych spotkań poświątecznych w tzw. Międzynarodowych Grupach Schumana za pomocą platformy internetowej Microsoft Teams.

Bardzo się cieszę, że razem możemy tworzyć Wielkanoc bez Granic i zachęcam wszystkich, by zaprosili osobę z zagranicy mieszkającą w Polsce do swojego wielkanocnego stołu. Może to być spotkanie na żywo w Waszych domach, oczywiście z zachowaniem środków ostrożności albo w formie online na Skype lub za pośrednictwem innych komunikatorów internetowych.
Prosimy o zgłaszanie się osób chętnych do wzięcia udziału w Wielkanocy bez Granic poprzez formularz:
http://wielkanocbezgranic.com/zgloszenia-rodziny/
http://wielkanocbezgranic.com/foreigners-registration/

My będziemy te osoby dopasowywać w pary, żeby mogli razem spotkać się w czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

W razie pytań pozostaję do Państwa dyspozycji.

Małgorzata Jaroszek
Rzecznik Prasowy
Instytutu Myśli Schumana
tel. : 797 211 325

5
Ocena: 5 (3 głosów)
Twoja ocena: Brak

Tę oryginalną

portret użytkownika witold k
5

Tę oryginalną potrzebną doskonale wpisującą się w naszą piotrkowską tradycję realizowaną od ca 1995 roku przez Stowarzyszenie Wschód Zachód moglibyśmy uaktywnić i pokazać oficjalnemu organizatorowi. Apel także kieruję do FRK Forum Ruchów Katolickich - jednemu z pierwszych w Kraju pomysłów na aktywność świeckich w Kościele.

Także do Ciebie Czytelniku, obserwatorze Rodaku...

Zasady, formy i merytoryczny kontakt w artykule pani Małgorzaty i internecie.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.