Skip to main content

Świątynia Mądrości Bożej znowu będzie meczetem

portret użytkownika Z sieci
hagia-sophia-stambul-turcja.jpg

Hagia Sophia, czyli Świątynia Mądrości Bożej była przez niemal 10 stuleci głównym kościołem Patriarchy Konstantynopola, tytularnego zwierzchnika Kościoła Wschodu, Kościoła Ortodoksyjnego, zwanego też „greckim” Została konsekrowana w r. 537, a więc na długo przed Wielką Schizmą Wschodu i była wówczas najwspanialszą oraz największą świątynią Kościoła Powszechnego. W r. 1453 Turcy zdobyli stolicę Cesarstwa Bizantyjskiego, zawłaszczyli świątynię i przekształcili ją w meczet. Było to bardzo brutalne przeobrażenie. Zniszczono bogaty wystrój świątyni – część mozaik została skuta, część pokryto tynkiem. W r. 1934 Ata Türk, w związku z proklamowaniem Turcji jako państwa świeckiego, przekształcił Hagia Sophię w muzeum. Rozpoczęto w niej wnętrzu prace rekonstrukcyjne. Stała się największą atrakcją turystyczną Istambułu. Została przez UNESCO wpisana na Listę Dziedzictwa Ludzkości.

W lipcu 2020 sąd administracyjny w Turcji unieważnił dekret z 1934, przekształcający Hagię Sofię w muzeum. Po tej de­cyzji prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wydał dekret stwierdzający, że od 24 lipca miejsce to na nowo stanie się meczetem, miejscem modlitwy muzułmanów. Przeciwko takiej decyzji zaprotestował Hieronim II, zwierzchnik greckiego kościoła prawosławnego oraz Ekumeniczny Patriarcha Kon­stantynopola Bartłomiej I. Zaprotestowały także władze USA, Francji i Grecji oraz Rosji. Interweniowała również Stolica Apostolska i osobiście Ojciec św. Franciszek. Niestety, nie interweniowała Unia Europejska. Nie interweniowała Polska…

UNESCO przypomniała, że Hagia Sophia należy do powszechnego dziedzictwa ludzkości. Przestrzegła rząd Erdogana przed wprowadzaniem jakichkolwiek modyfikacji w tej świątyni. Wszelkie zmiany muszą być uprzednio konsultowane z Komitetem Światowego Dziedzictwa. Władze UNESCO obawiają się o los chrześcijańskich wizerunków znajdujących się w świątyni – o to, że jeśli Hagia Sophia stanie się meczetem, to wszystko, co narusza wiarę muzułmanów zostanie zasłonięte lub usunięte. Obawiam się, że Turcja nie ulegnie tym interwencjom i zgodnie z deklaracją Prezydenta Erdogana 24.lipca tego roku.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak