Z niedowierzaniem czytałem i słuchałem o działaniach Episkopatu Włoch – zwłaszcza o odwołaniu odprawiania Mszy Św. i ceremonii religijnych na terenie kraju, „z powodu zagrożenia koronawirusem”. Decyzje podjęto w sytuacji, gdy władza państwowa apelowała o rozwagę przy odwiedzaniu restauracji i klubów. Do tej pory Kościół kojarzył się z opieką nad trędowatymi i odwiedzaniem śmiertelnie chorych w domach i szpitalach dla udzielenia Komunii św. i Namaszczenia chorych. Episkopat Włoch mną wstrząsnął. Obawiałem się podobnych działań władz Kościoła w Polsce, zwłaszcza po zaskakujących wskazaniach dotyczących przyjmowania Komunii św. oraz korzystania z wody święconej. Odetchnąłem z ulgą, gdy przeczytałem najnowszy Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ws. zagrożenia koronawirusem:
„W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach.
W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, aby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości – liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.
Przypominam, że – w obecnej sytuacji – osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.
Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni.
Dobremu Bogu polecajmy zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją „Święty Boże, Święty Mocny…”.”
Podpisał: Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/
12 marzec 2020
- Blog
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz