Skip to main content

Znowu ci "naziści"

portret użytkownika Z sieci
mamipulacja.jpg

Na stronie Marszałka województwa łódzkiego pojawiła się następująca notatka:

„W czwartek 10 stycznia w Łodzi odbyły się uroczystości upamiętniające 77 rocznicę likwidacji obozu cygańskiego w getcie w Litzmannstadt.

W obchodach na terenie dawnej Kuźni Romów przy ulicy Wojska Polskiego 84 wzięli udział przedstawiciele społeczności romskiej, władz samorządowych oraz duchowieństwa. Kwiaty pod tablicą pamiątkową w imieniu Zarządu Województwa Łódzkiego złożył członek zarządu WŁ Robert Baryła.

W listopadzie 1941 roku na terenie Litzmannstadt Getto został utworzony obóz cygański. Naziści zamknęli w nim około pięciu tysięcy Romów i Sinti przywiezionych z Burgenlandu – regionu na pograniczu austriacko-węgierskim. Wśród nich były dzieci. Z powodu bardzo złych warunków mieszkalnych i sanitarnych w obozie szybko wybuchła epidemia tyfusu, która przyczyniła się do śmierci kilkuset osób. W obawie przed rozprzestrzenieniem się epidemii na początku stycznia 1942 roku naziści podjęli decyzję o likwidacji obozu cygańskiego. Nikt nie ocalał.”

Cieszę się, iż Urząd Marszałkowski był godnie reprezentowany na uroczystości upamiętniającej morderstwo popełnione na Romach, zwanych wówczas Cyganami, przywiezionych tu z terenów Austrii. Zwracam jednak uwagę, że morderstwa nie dokonali jacyś „naziści” (być może Polacy?!) lecz Niemcy, funkcjonariusze III Rzeszy Niemieckiej, a decyzję podjęły niemieckie okupacyjne władze administracyjne Wartegau i Litzmannstadt.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com

11 stycznia 2019

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak