Skip to main content

Porozumienie na rzecz...

portret użytkownika witold k

Porozumienie na rzecz Przeprowadzenia Demokratycznych Wyborów w NSZZ”S”

Minęło XXX lat od ostatniego? zjazdu PnrzPDW. Zjazd odbył się w Piotrkowie Trybunalskim na jesieni 1988 roku w Sigmatex – przypomnę fabryce dzianiny.

Co i jak. Jak już wielokrotnie pisałem, byli Ci, których internowano, także ci, których nie internowano, wielu szybko wyszło; inni byli skazywani za próbę obalenia PRL. Potem okazało się, że to pan profesor od francuskich prostytutek niecierpliwił się zbędnym elementem w NSZZ”S”.

Do meritum.
Wspominałem już w swojej pisaninie o PnrzPDW o GR KK NSZZ „S”. Tym razem zmobilizował mnie młodszy kol. Jarek Bruzda.

1988 rok to moja maksymalna aktywność. Udział w zjazdach PPDW. Byłem, na co najmniej trzech: Szczecin, Bytom, Piotrków Trybunalski. Praca z panią Pałubską w biurze Komisji Miejskiej NSZZ”S” przygotowujących reaktywację KZ w piotrkowskich i okolicznych zakładach pracy. Zaangażowanie w Solidarność Energetyków na arenie krajowej i piotrkowskiej. W przyszłym Duszpasterstwie Energetyków NAZARET. Ogarniałem, jak mogłem, pozorowane pogrywania Sanacji z Endecją.

Porozumienie na rzecz Przeprowadzenia Demokratycznych Wyborów w NSZZ”S” to kolejny mistrzowski ruch łódzkiego przywództwa antykomunistycznego podziemia: Jerzy Kropiwnicki, Andrzej Słowik, Grzegorz Palka i ich współpracownicy, do których siebie zaliczam.

Wspominałem już, że udokumentowana data powstania Grupy Roboczej Komisji Krajowej nijak się ma do jej faktycznej działalności, którą należy wskazać na równo z datą uwolnienia z więźnia łódzkich przywódców 1984. Że celem (naszym uczestniczyłem w jej pracach do czasu, w którym inne działania mnie pochłaniały) było pozyskanie Lecha Wałęsy dla polskiej sprawy. Pisałem, nie raz, LW był całkowicie odcięty od naszych działań. Więcej. Sączono w Niego personale uprzedzenia do ludzi, którzy mogliby popsuć powrót do współpracy sprzed czystek Gomułki.

W 1987 nie było już szans na pozyskanie LW. Tak powstaje oficjalny dokument powołania GR KK NSZZ”S”. Po okresie politycznej aktywności GR i wyczerpania się idei przeszliśmy do nowej formy pozwalającej poszerzyć krąg ludzi aktywnych. Porozumienie na rzecz Przeprowadzenia Demokratycznych… to kolejny oryginalny ruch naszego podziemia.

witold k

29 października 2018

5
Ocena: 5 (9 głosów)
Twoja ocena: Brak