Skip to main content

Dziwne rzeczy mówi pan senator

portret użytkownika Jacek Łukasik

Prezes SKOK, przewodniczący komisji Finansów Publicznych – Grzegorz Bierecki. Mówi takie rzeczy, które wzbudzają poważne obawy tutaj piszącego. Niepokoić musi już rządowa inicjatywa ograniczająca obrót gotówkowy między przedsiębiorcami do kwoty 15000 zł. A cóż to – do diaska – powinno obchodzić rządzących?! Pan senator zaprezentował jeszcze skrajniejszy pomysł: „Obrót gotówkowy powinien być ograniczony do codziennych, podstawowych zakupów (…) Stale zwiększa się powszechność kart płatniczych, od września, wskutek wdrożenia unijnej dyrektywy o podstawowym rachunku bankowym, wszyscy Polacy będą mieli dostęp do taniego w użytkowaniu konta, do dziesięciu przelewów ma być to usługa darmowa.” Może to prowadzić do absurdów: zakazu dania większej sumy na tacę w kościele gotówką. Co z obcokrajowcami, którzy zechcą wymienić dewizy na złotówki, ale nie za pomocą kart płatniczych? Czy kantory wymiany walut zostaną zlikwidowane, a ich właściciele i pracownicy wylądują na bruku? Pan senator „zastrzelił” mnie podając oficjalne swoje intencje – likwidacja lub ograniczenie szarej strefy. Przecież taka ustawa by ją tylko rozszerzyła – powstałby drugi obieg pieniądza gotówkowego. Jak to napisał ktoś mądrzejszy od autora tego tekstu: „Powstałby „niezależny, samorządny obrót gospodarczy”. Gwarantuję, że rozrost szarej strefy i czarnorynkowego, nieewidencjonowanego obrotu gospodarczego zaskoczyłby największych optymistów. A przecież w myśl terapii zaproponowanej przez pana prezesa… szara i czarna strefa powinny zniknąć”. I dalej: „istnienie szarej strefy to w decydującej mierze efekt złego prawa gospodarczego, złego systemu podatkowo-kursowego, złego systemu kreacji pieniądza i wadliwego działania instytucji państwowych. Ograniczyć i to radykalnie szarą strefę można i należy, ale tylko pod warunkiem zastosowania instrumentów ekonomicznych i prawnych zachęcających i motywujących do ujawnienia obrotów i dochodów przez przedsiębiorców i obywateli, a nie stosując przymus administracyjny i zakazy, strasząc karami”. Takie pomysły pachną radykalnym ograniczaniem wolności człowieka i ingerencją w jego prywatność. Przymus obrotu bezgotówkowego grozi bowiem zdobyciem przez banki szerokiej kontroli nad obywatelami i wiedzy o nich. NBP kreuje pieniądze tylko na wymianę złotówek na dewizy. Szara strefa jest więc naturalną samoobroną podmiotów gospodarczych przed brakiem „gotowego, szybkiego pieniądza”. Likwidacja lub ograniczenie obrotu gotówkowego zapewne może skutkować także spadkiem obrotu gospodarczego. Panu senatorowi dedykuję książkę zmarłego pisarza fantastycznego, Janusza Zajdla „Limes inferior”, gdzie został opisany świat bez gotówki. Cytaty pochodzą z http://www.prawica.net/4238


Ps. Spotkałem się z licznymi zarzutami w związku z udostępnianiem moich tekstów na „trybunalscy.pl”. Większość z nich niestety nie do końca jest słuszna. W związku z powyższym zanim napiszę swoją apologię, czyli obronę, pod każdym artykułem w post scriptum ustosunkuję się do konkretnego zarzutu. Dzisiaj informuję, że nie publikuję na trybunalscy.pl tylko zezwalam temu profilowi, podobnie, jak profilowi prokapitalizm.pl na udostępnianie tekstów z moich dwóch prywatnych blogów!

Jacek: http://cenzurzenie.blog.onet.pl/

15 maja 2016

4.8
Ocena: 4.8 (5 głosów)
Twoja ocena: Brak

Zapraszamy do współpracy

portret użytkownika Admin

Lista błędów, jakie popełniliśmy po 1989 roku jest porażająca

portret użytkownika witold k

Lista błędów, jakie popełniliśmy po 1989 roku jest porażająca. Przypadek wskazany przez Autora -ograniczenie ruchu gotówkowego mieści się na tej liście. Zatoczyliśmy koło. Nawet tych samych form manipulacji używają np. w Piotrkowie reaktywowano Komitet Obywatelski tu przypomnę alternatywa do Komitetu Obywatelskiego Solidarność.

Masakra. Ordynacja nie mogła być większościowa, bo by komuna wzięła większość. Nawet pożyteczni zgodzili się, aby ten fakt w konstytucji zapisać.

Gospodarkę jak za komuny trzeba było na nowo koncesjonować żeby wskazani nie mogli zdominować gospodarki… dużo więcej podobnych kretyństw weszło w życie. Kto zdominował życie gospodarcze, polityczne - z kim Ela Radziszewska się układa a Chojniak, z kim?

Zapewniam Was, że wskazany przez Autora zakaz kontaktu z trybunalscy.pl nie wychodzi od koalicjanta PROM-u - byłych aktywistów PZPR – SLD pochowanych w fałdach administracji - tylko od właśnie PROM-u patriotycznego ruchu ocalenia maniutkomanii. To kolejna naiwność na liście.

Kiedyś podam etapy zastraszania tych, którzy z nami się kontaktują. Pierwsza była Małgosia Błaszczyńska 1994 rok.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.