Skip to main content

Wolnorynkowe nowości książkowe

Jedną z misji Fundacji PAFERE jest udostępnianie Polakom klasycznych dzieł ekonomii wolnorynkowej. Właśnie na rynku wydawniczym pojawiły się dwie ciekawe pozycje, które w syntetyczny sposób prezentują wybrane zagadnienia.

Z przyjemnością zatem zawiadamiamy, że jest już dostępna w formie książki zwycięska praca konkursu Magister PAFERE 2008. Szkoła austriacka wobec socjalizmu autorstwa Jacka Kacperskiego to podstawowe kompendium wiedzy na temat austriackiej szkoły ekonomii. Praca ta przedstawia zarówno historię tego najbardziej wolnorynkowego nurtu w ekonomii, jej twórców i najważniejszych przedstawicieli, jak również prezentuje stanowiska szkoły w kluczowych zagadnieniach: stosunku do socjalizmu, interwencjonizmu, państwa dobrobytu a także współczesnych problemów wolnego rynku. We wstępie do książki prof. Witold Kwaśnicki z Uniwersytetu Wrocławskiego pisze, że "Zgodzić się trzeba z Autorem, że nie ma drugiej takiej szkoły, która przez ponad 100 lat zachowałaby taką wierność swoim prekursorom oraz pierwszym ideom".

Rzeczywiście, austriacka szkoła ekonomii jest wyjątkową szkołą. Dzięki pracy Jacka Kacperskiego, docenionej przez jury konkursu Magister PAFERE, czytelnicy mają okazję poznać bliżej główne zagadnienia pozostające w sferze zainteresowań twórców szkoły.

Druga praca, jaka właśnie wyszła drukiem to cieszące się nieustającym powodzeniem w Stanach Zjednoczonych klasyczne już dzieło Leonarda E. Reada pt. Ja ,ołówek. Opowiadanie skierowane jest w zasadzie do wszystkich, niezależnie od poziomu posiadanej wiedzy ekonomicznej. Zarówno do tych, którzy o ekonomii nie mają pojęcia, jak do tych, którzy o ekonomii wiedzą niemal wszystko. Obecny prezydent Foundation for Economic Education, Lawrence Reed, z okazji 50. rocznicy pierwszego wydania ołówka opisał ją następującymi słowami: "Elokwentna. Wyjątkowa. Ponadczasowa. Wzorcowa. Klasyczna. Pół wieku od swojego pierwszego wydania, książeczka Leonarda Reada Ja, ołówek , wciąż zbiera te same, zasłużone pochwały. Dzieje się tak dlatego, że ten niewielki tekst ma zdolność otwierania oczu i umysłów ludzi w każdym wieku, a wielu jego czytelników po skończonej lekturze widzi świat zupełnie inaczej". Profesor Milton Friedman wyraził się z kolei, że nie zna żadnego innego utworu literackiego, który w tak zwięzły, przekonywujący i efektywny sposób wyjaśniałby znaczenie koncepcji niewidzialnej ręki Adama Smitha - rozumianej jako możliwość nieskrępowanego i nieprzymuszonego działania.

Zachęcamy wszystkich Czytelników trybunalskich.pl do zapoznania się z nowościami wydawniczymi. Zakupując wyżej zaprezentowane książki otrzymują Państwo nie tylko ciekawą literaturę, ale wspierają również materialnie prace nad kolejnymi książkami. Już wkrótce dzięki funduszom Fundacji PAFERE ukaże się opracowanie obalające wszech obecnie panujące w Polsce mity związane z Wielkim Kryzysem Gospodarczym lat 20. ub. wieku. Kolejne publikacje czekają w kolejce. Liczymy na Państwa pomoc. Kupując książki dokładacie cegiełkę w budowie wolnego i sprawiedliwego społeczeństwa.

Paweł Toboła-Pertkiewicz http://www.kapitalizm.republika.pl

26 stycznia 2009

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak