Skip to main content

113. rocznica urodzin Witoldka Pileckiego

portret użytkownika Admin
pilecki

Dziś przypada 113. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego – żołnierza AK, autora pierwszych raportów o Holokauście, powstańca warszawskiego i ofiary stalinowskiego mordu sądowego.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Pochodził z rodziny szlacheckiej o tradycjach niepodległościowych.To jeden z naszych największych bohaterów narodowych – mówi prof. Wojciech Polak, historyk.

- Człowiek, którego można by postawić w jednym rzędzie z Tadeuszem Kościuszką, księciem Józefem Poniatowskim czy Józefem Piłsudskim. Człowiek, który właściwie dobrowolnie dał się zamknąć Niemcom w obozie w Oświęcimiu i tam tworzył ruch oporu, tam zaczął organizować więźniów, udzielać im pomocy. Gdy ta działalność okazała się już niemożliwa, uciekł z tego obozu, brał udział w Powstaniu Warszawskim, po czym udało mu się uciec na Zachód. Trafił do II korpusu we Włoszech. Później został wydelegowany przez gen. Andersa do przeprowadzenia pewnych zadań w Polsce – opowiada prof. Wojciech Polak.
W maju 1947 r. Witold Pilecki został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci.

Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej.

Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie zwłoki zakopano w tzw. kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

13 maja 2014

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak