Skip to main content

Wenecja żąda niepodległości! Media milczą

wenecja.jpg

W cieniu referendum krymskiego, całkowicie bez echa przebiegło w ostatni weekend inne referendum. Mieszkańcy regionu Wenecji we Włoszech opowiedzieć się mieli za tym czy nadal chcą znajdować się pod panowaniem Rzymu czy też chcieliby niepodległej Republiki Weneckiej.

Czy słynne wina valpolicella i amarone miałyby już wkrótce zmienić kraj swojego pochodzenia? Zapewne droga do tego nie będzie aż tak prosta, jak w przypadku ogłoszenia niepodległości przez Krym, niemniej pierwszy wyłom nastąpił w ostatni weekend. Na terenie Wenecji Euganejskiej, krainy zamieszkiwanej przez ponad 4,7 mln mieszkańców zorganizowano referendum, w którym mieszkańcy mieli się opowiedzieć za tym, czy chcą oderwania się od Włoch i ogłoszenia nowego państwa, Republiki Weneckiej.

Sprawa tego referendum została przemilczana nie tylko przez media w Polsce, ale także przez włoskie i - ogólnie - europejskie. Trudno się zresztą temu dziwić, gdyż inicjatorzy akcji, weneccy działacze niepodległościowi, twierdzą, że Wenecja, jeśli by się usamodzielniła, oderwałaby się nie tylko od Rzymu ale także wystąpiłaby ze strefy euro i z całej Unii.

Co do wyników weneckiego referendum nic na razie nie wiadomo, jednak podana dziś przez GW informacja na jego temat koresponduje z inną, opublikowaną m.in. przez forbes.pl na temat stosunku Włochów do waluty euro i całej UE. Okazuje się, że zagorzałych eurofilów jest obecnie w tym kraju ok. 32 procent. Wzrosła również, w ciągu ostatnich pięciu lat aż trzykrotnie, liczba zwolenników powrotu do starego lira. Włosi są coraz bardziej niezadowoleni z polityki Unii, która - według nich - w ramach walki z kryzysem zajmuje się ratowaniem instytucji finansowych, lekceważąc zarazem problemy zwykłych ludzi.

Czy w taki właśnie sposób posypie się Unia Europejska? Wcześniej dążenia niepodległościowe ogłosili m.in. Katalończycy, Bawarczycy i Szkoci.

P: www.prokapitalizm.pl

17 marca 2014

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak