W 2013 r. przypada 155 rocznica urodzin i 70 rocznica śmierci wybitnego piotrkowianina Michała Adama Józefa Witanowskiego herbu Rawicz. Michał Rawita Witanowski urodził się 13 września 1858 r. w Częstochowie, ukończył gimnazjum w Kielcach.
W latach 1880-1884 studiował farmację na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo pracował jako aptekarz w Kłodawie. W 1907 r. wraz z rodziną przeniósł się do Piotrkowa, gdzie wykupił mieszczącą się w Rynku aptekę. W 1908 r. założył piotrkowski oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, któremu przewodniczył aż do 1939 r. W 1921 r. został członkiem honorowym PTK. W uznaniu zasług Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego mianował go swoim członkiem – korespondentem. Był również inicjatorem powstania w 1909 r. Muzeum Krajoznawczego Ziemi Piotrkowskiej, któremu przekazał gromadzone przez wiele lat zbiory. Podczas jednej z podróży krajoznawczych odnalazł tzw. kopiarz sulejowski, w którym pośród informacji datowanych na 1217 r zawarta była pierwsza wzmianka o Piotrkowie. Z jego inicjatywy powstała także biblioteka miejska w grodzie trybunalskim. Witanowski pełnił liczne funkcje w ówczesnych organizacjach społecznych. Był m.in. skarbnikiem piotrkowskiej Ochotniczej Straży Ogniowej.
odznaka członkowska Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.jpg
legitymacja członkowska PTK podpisana przez prezesa M. R. Witanowskiego.JPG
koperta z Apteki i zakładu wód mineralnych M. R. Witanowskiego.jpg
karta kopiarza sulejowskiego zakupionego dzięki staraniom M.R. Witanowskiego_0.JPG
Michał Rawita Witanowski jest autorem licznych prac krajoznawczych i historycznych. Pośród nich znajduję się m.in. następujące publikacje:
W uznaniu zasług Witanowski mianowany został członkiem korespondentem Akademii Umiejętności w Krakowie, Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu, Komisji Historii Sztuki, Towarzystwa Heraldycznego. W 1929 r. za pracę społeczną i naukową odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta. Zmarł 25 lutego 1943 r. w Piotrkowie Trybunalskim gdzie pochowany został na starym cmentarzu rzymsko-katolickim (kwatera 11, grób nr 448) przy Alejach Cmentarnych.
Ten zasłużony dla Piotrkowa i kraju człowiek upamiętniony został m.in. poprzez wmurowanie w 1958 r. tablicy na elewacji jednej z kamienic przy Rynku Trybunalskim. Jego imię nosi też piotrkowski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego. W 2002 r. z inicjatywy zarządu Oddziału PTTK w Piotrkowie odsłonięty został obelisk z tablicą ku czci piotrkowskiego farmaceuty i krajoznawcy. Stanął on na skwerze w pobliżu skrzyżowania ul. Wojska Polskiego i al. Armii Krajowej, który nazwany został imieniem tego zasłużonego społecznika.
opr. Paweł Kendra
23 lutego 2013
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz
- Kalendarz