Skip to main content
portret użytkownika witold k
Słowo Moderatora „Marszu Rotmistrza 2012”

Niewątpliwie, my Polacy obecnie, przeżywamy kolejny polski karnawał. Protestujemy, manifestujemy, dyskutujemy, tworzymy dobre i mniej dobre rzeczy. Nie wiemy, jaki przymiotnik – rzeczownik wyrazi – naznaczy obecny czas. Widzimy to... zbliża się przesilenie. Nie wiemy, co nam przyniesie. Mamy swoje nadzieje i możnych, na których nie mamy wpływu.

Zatem, potrzebujemy znaku, wzoru, na którym można się oprzeć, zachować zdrowy rozsądek. Takim wzorem do naśladowania jest Witold Pilecki.

Mam nadzieję, że podczas funkcjonującej od lat Akcji „Przypomnimy o Rotmistrzu” – także szeregu paneli, konkursów, wystaw - utrwaliła się nam przebogata biografia narodowego bohatera - Witolda Pileckiego. Marsz, bowiem jest pewnym ukoronowaniem naszego utożsamiania się z dziedzictwem Pileckich. My, dziś, ponownie wspomnimy - elementy przebogatej biografii. To, co jest w Akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” najważniejsze to to, że stajemy, jako równi pośród równych. To buduje wspólnotę i szacunek.

Jak powiedziałem w 2011 Witold Pilecki jest jednym z nas. Przeciętna polska rodzina znajduje w rodzinie Pileckich cząstkę siebie. Cierpienia, poświęcenia, niewdzięcznej pracy u podstaw... To ta wartość, odnajdywania własnych korzeni, jest motorem aktywności obywatelskiej.

Nieskazitelność, uczciwość, patriotyzm, poświęcenie dla sprawy niepodległości Polski, po 1945 roku, także dziś, nie może się przebić. Współcześni wielcy – decydenci: w Polsce także w Europejskie w bezpośrednim kontakcie z wolontariuszami pamięci Rotmistrza, utożsamiają się z tym, co robimy – obiecują zaangażowanie, jednak nic z tego nie ma.

Witold Pilecki, po dzień dzisiejszy, jest wezwaniem sumienia. Jest także autorytetem, wokół którego jednoczy się wielu. Na naszych oczach powstają wspaniałe dzieła, pozostaje nam służyć sprawie, wykorzystując postać narodowego bohatera - jednoczyć się wokół niej. Co wyrazimy w Marszu dla Rotmistrza 2012.

Dziękuję za wysłuchanie i proszę o ustawienie się w szyku – nie wychodząc w ulicę Słowackiego: Transparent Marszu, Miejska Orkiestra, Sztandary, Drużyna harcerzy w szyku, uczestnicy Marszu. Wtapiamy się w zaproponowany porządek w skupieniu: słuchamy, śpiewamy, zachowujemy dostojną ciszę.

3.8
Ocena: 3.8 (5 głosów)
Twoja ocena: Brak