Skip to main content

Przedwojenna historia szkoły, skazanej na zapomnienie. Część I ( z czterech )

portret użytkownika Marek

Historia dotyczy II Męskiego Gimnazjum i Liceum Towarzystwa Szkoły Średniej w Piotrkowie ( Im.Tadeusza Kościuszki )

Siedziba szkoły: (od 1935 roku) w budynku przy ul. Pierackiego 1 (obecnie ul.Roosevelta 1, ZSP nr 1)
Jednym z najbardziej ciekawych i prestiżowych wydarzeń z życia szkoły (Dyr.Józef Andysz) były obchody Dwudziestoletniej Rocznicy Odzyskania Niepodległości 1918-38 r.,połączone z odsłonięciem Tablicy Pamiątkowej ufundowanej ku czci uczniów tej szkoły, którzy polegli w obronie ojczyzny w latach 1914-1921.Tablicę z białego włoskiego marmuru umieszczono na ścianie w holu szkoły.

Złoconymi literami były wypisane nazwiska poległych uczniów: Gardulski Celestyn, Kobzarow Mirosław, Sempkowski Marian, Kasprzykowski Stefan, Rossler Antoni, Suchecki Piotr, Szymański Zygmunt. Uczeń Makowski w imieniu wszystkich złożył przysięgę, iż pamięć poległych bohaterów trwać będzie wiecznie. Tablicę zniszczyli hitlerowcy, organizując w budynku szkolnym szpital wojenny. Kto ma teraz zadbać o dotrzymanie złożonej przysięgi?

Marek Jaworski
Absolwent szkoły z 1969 r.,gdy temat przedwojennej historii
szkoły był tematem zakazanym.

30 listopada 2011

...
PS
Załączone zdjęcie przedstawia decyzję Ministerstwa Robót Publicznych z 12.10.1925 roku o budowie szkoły (dokumentacja w szkole ZSP nr 1). Widać na nim poprzednią nazwę ulicy: Bujnowska. Gdy w 1934 roku zamordowany został Minister Spraw Wewnętrznych ( przez Banderę ), ulicę nazwano na jego cześć ul.Pierackiego. Adres siedziby inwestora był niezmiennie ten sam: Al.3Maja 34/38.Nowy budynek szkoły prawie w całości finansowali piotrkowscy kolejarze.

Treść napisu na "Tablicy Pamiątkowej":
"Uczniom Gimnazjum Towarzystwa Szkoły Średniej poległym jako ochotnicy w walkach za Ojczyznę 1914-1921, tym co tak pięknie i dumnie umarli, w 20-lecie odzyskania Niepodległości na wieczną rzeczy chwałę i pamiatkę:
Gardulski Celestyn , Kobzarow Mirosław , Sempkowski Marian,
Kasprzykowski Stefan, Rossler Antoni, Suchecki Piotr , Szymański Zygmunt " .
http://www.trybunalscy.pl/node/4479

5
Ocena: 5 (8 głosów)
Twoja ocena: Brak