Jako Polak szukający prawdziwej historii zobaczyłem w internecie zespół szwedzki SABATON który w porywający sposób śpiewa o Polakach walczących we wrześniu 1939 roku. To co robi Joahim Broden z swoją Kapelą jest dla mnie wielkim przebudzeniem Kim my jesteśmy, jaka jest nasza historia ta prawdziwa, nie ta zakłamana ale i często przemilczana.
4 września uczestniczyłem bezimiennie w mszy polowej i apelu poległych pod Borową Górą (Piotrkowskie Termopile). Msza prowadzona przez proboszcza z pobliskiej parafii w Bogdanowie była bardzo pięknym przypomnieniem o naszym męstwie jako narodu. W mszy i apelu poległych uczestniczyli oficjalni przedstawiciele różnych instytucji oraz okoliczna ludność z pobliskich miejscowości i kompania honorowa żołnierzy z Bazy Lotniczej w Łasku. Kompania żołnierzy w trakcie apelu poległych oddała trzykrotną salwę honorową.
Lecz to co zobaczyłem zupełnie mnie zaskoczyło, żołnierze ubrani w zielone mundury polowe na głowie mieli nie Hełmy czy czapki w kształcie Rogatywki lecz o zgrozo zielone FURAŻERKI!!!. Po powrocie do domu z ciekawości wszedłem na stronę MON i doznałem szoku. Dziś żołnierz Wojska Polskiego jako nakrycie głowy do munduru polowego i ćwiczebnego ma w zależności od formacji ma beret, czapkę bejsbolową, czapkę futrzaną, kapelusz pustynny lub furażerkę. Rogatywka jako nakrycie głowy występuje tylko przy ubiorze galowym, wyjściowym i służbowym. Na co dzień żołnierz do polowego munduru w czasie mojej styczności z wojskiem najczęściej jednak miał nakrycie głowy jako czapkę Rogatywkę, czy to był żołnierz wojsk lądowych czy wojsk lotniczych!!!. Czapka Rogatywka na co dzień jako element ubioru polowego dziś nie istnieje. A gdzie Historia i Tradycja ale prawdziwa przed wojenna!!!
ppor.rez. Sławomir Niewiński
Piotrków Trybunalski
1 października 2011
PS. Dzisiejsza Polska Straż Graniczna do munduru polowego ma czapkę typu KEPI!!!
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz