Skip to main content

Publiczna zbiórka na pomnik rotmistrza Pileckiego

Brytyjski historyk Michael Foot, zaliczył go do jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.

Oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Koszalinie rozpoczął publiczną zbiórkę pieniędzy na pomnik poświęcony rotmistrzowi Witoldowi

Pomnik ma stanąć na skwerze przy ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Będzie to popiersie oficera umieszczone na granitowej kolumnie. Całość ma mieć ok. 2,5 metra wysokości.

Na kolumnie zostanie umieszczony napis "W hołdzie rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu (1901-1948), uczestnikowi wojen 1920 i 1939 r., żołnierzowi Armii Krajowej, II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych, organizatorowi ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, zamordowanemu przez funkcjonariuszy reżimu komunistycznego w wyniku zbrodni sądowej. Zginął za wolną Polskę."

Pomnik powstaje w pracowni koszalińskiego rzeźbiarza Zygmunta Wujka. Ma być odsłonięty 1 września. Zbiórka funduszy na pomnik będzie polegała na sprzedaży 2100 cegiełek o nominałach 5, 10, 20, 50 i 100 złotych. Łączna wartość wszystkich cegiełek to 29 tys. zł. Cegiełki będą rozprowadzane do 31 sierpnia.

Witold Pilecki walczył w wojnie z bolszewikami. Dwukrotnie odznaczono go Krzyżem Walecznych. W kampanii wrześniowej dowodził szwadronem kawalerii 19. Dywizji Piechoty. Po klęsce zaangażował się w działalność konspiracjną. Był jednym z organizatorów Tajnej Armii Polskiej, która weszła później w skład Związku Walki Zbrojnej.

W 1940 roku, gdy Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, zaproponował dowództwu, że dobrowolnie przedostanie się do niego, by zbierać informacje oraz utworzyć ruch oporu. Jako Tadeusz Serafiński został deportowany do obozu we wrześniu 1940 roku. Stworzył tam Związek Organizacji Wojskowej, którego członkami byli m.in. Bronisław Czech, Xawery Dunikowski i Stanisław Dubois. Pilecki opracowywał pierwsze raporty o ludobójstwie w Auschwitz, które trafiały na Zachód.

W kwietniu 1943 roku uciekł z obozu. Po ucieczce napisał raport dla Komendy Głównej AK, w którym alarmował o zbrodniach w Auschwitz na Polakach, Cyganach i masowej zagładzie Żydów, pisząc na temat obozowych krematoriów z komorami gazowymi w Auschwitz II-Birkenau.

Walczył w Powstaniu Warszawskim. Trafił do niemieckiej niewoli. Po wyzwoleniu stalagu Murnau, w którym go więziono, wstąpił do 2. Korpusu Polskiego. Na osobisty rozkaz gen. Władysława Andersa przedostał się do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą.
Nie zareagował na rozkaz ucieczki z Polski wydany przez Andersa. W maju 1947 roku aresztowało go UB. Torturowany wyznał żonie: "Oświęcim to była igraszka". Został oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz rządu emigracyjnego. W procesie tzw. grupy Witolda został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku. Miejsce jego pochówku jest nieznane.

za: polskie radio

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak