Skip to main content

Rola Rodziny w społeczeństwie

We wtorek 7 czerwca w Miejskim Domu Kultury w Opocznie z inicjatywy Posła na Sejm RP Roberta Telusa i Fundacji „Dar dla potrzebujących” odbyła się Konferencja pt. „Rola Rodziny w społeczeństwie”. Przybyli na nią przede wszystkim pracownicy Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, Ośrodków Pomocy Społecznej oraz osoby które zajmują się problematyką rodzicielstwa zastępczego. Władze powiatu opoczyńskiego reprezentowali starostowie Jan Wieruszewski i Józef Róg.
W imieniu organizatorów główne cele konferencji przedstawiła prezes Fundacji Elżbieta Wiktorowicz, natomiast słowo wstępu do przybyłych gości skierował poseł Robert Telus. Bardzo trafnie zaznaczył On jak ważna w życiu każdego człowieka jest rodzina i jak bez niej człowiek nie może prawidłowo funkcjonować. Podzielił się także z przybyłymi gośćmi swoimi doświadczeniami jako ojciec rodziny zastępczej, pokazując, iż nie jest to łatwe zadanie ale z perspektywy czasu gdy są widoczne pozytywne efekty daje ona ogromna radość.

Część merytoryczna rozpoczęła się prelekcją Wojciecha Czeronko z lubelskiej Fundacji Cyryla i Metodego - „Jak wspierać ojców w rodzinach zastępczych?” Podczas tej prezentacji goście konferencji mogli szczegółowo zapoznać się z ważną rolą ojca w rodzinie i posłuchać cennych uwag na podstawie doświadczeń i analiz Inicjatywy Tato.Net. Pan Czeronko w dobitny sposób zaznaczał, że do prawidłowego rozwoju każdego człowieka przyczynia się zarówno matka jak i ojciec, który bardzo często traktowany jest podrzędnie, a jak wiadomo by właściwie funkcjonowała rodzina równe prawa i obowiązki powinno mieć każde z rodziców.

Kolejny wykład poprowadziła Tamara Uliasz z Departamentu Polityki Rodzinnej w MPiPS. Zagadnienia które omawiała pani Uliasz dotyczyły ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Słuchacze podczas tego wykładu uzyskali niezbędne informacje na temat jak ta ważna ustawa może zreformować system opieki zastępczej, a także stworzyć wiele instrumentów pomocy rodzinom będących w kryzysie.

Bardzo ważną rolę rodziny w społeczeństwie przypomniał ksiądz Kazimierz Kurek, (Salezjanin, były krajowy duszpasterz rodzin). Przedstawił On w znakomity sposób, że Rodzina będąca małą grupą społeczną zachowuje swe niepowtarzalne odbicie i stanowi źródło wychowania. Uczulał wszystkich na coraz częstsze wypychanie wartości chrześcijańskich w wychowaniu dzieci i młodzieży. Podkreślił także trafność organizowania tego rodzaju spotkań. Konferencję zamknęła dr Izabela Budzyńska - Jewtuch – swoim wykładem na temat - „Współczesne zagrożenia rozwojowe dzieci i młodzieży”, która przybliżyła współczesne zagrożenia dla dzieci i młodzieży w dzisiejszym świecie. Głównym elementem jej wystąpienia była problematyka dopalaczy i niebezpieczeństw wynikających z ich zażywania.

12 czerwca 2011

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak