Skip to main content

Rocznica września 1939

portret użytkownika Piotr M.

Mija kolejna rocznica wojny obronnej 1939 roku. W dniach 4 - 7 września 1939 trwały walki w okolicach naszego miasta które przeszły do historii jako Bitwa pod Piotrkowem
Za rok obchodzić będziemy 70 rocznicę tamtych wydarzeń. Jako że w lokalnych mediach niewiele jest (lub wcale nie ma...) informacji na ten temat proponuję podjąć już dziś (tak żeby zdążyć na przyszły rok) sprawę udokumentowania (fotografie miejsc - dawne i obecne, wspomnienia, rozważania, mapy, uzupełnienia do książki Wojciecha Zalewskiego "Piotrków 1939", może jakaś inscenizacja...) i uporządkowania miejsc pamięci (lub utworzenia nowych) dla złożenia hołdu poległym żołnierzom i zamordowanej ludności cywilnej we wrześniu 1939 roku w naszej okolicy.

Do pomysłu zainspirował mnie artykuł w portalu niezależna.pl o nieco "zapomnianej" w czasach powojennych bitwie pod Wizną nazwaną Polskie Termopile. Polecam wszystkim wysłuchanie (na pewno dla niektórych "ciężkiego w brzmieniu") utworu szwedzkiego zespołu muzycznego, który swoim utworem uczcił pamięć polskich żołnierzy.
Zawsze pamiętaj o poległych żołnierzach,
Zawsze pamiętaj o poległych ojcach i synach

z utworu zespołu
Sabaton 40 - 1

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

tak...

portret użytkownika Piotr M.

cieszy patronat serwisu trybunalscy.pl
Serdeczne podziękowanie dla Wójta Woli Krzysztoporskiej. Warto przypomnieć też inne miejsca w okolicy, choćby Milejowiec, Milejówkę, Longinówkę, Morycę, Stobnicę... Stąd moja propozycja. Może uda się zmobilizować "siły" kilku gmin (może powiatu...) i zorganizować coś w większej skali.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.