Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają na Dzień Pamięci o Holocauście. W dniu 14 kwietnia 2011 r. o godz. 13.00 w czytelni dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Jerozolimska 29) odbędzie się projekcja filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy": „Już nie ma tych miasteczek" (reż. Ewa Szprynger, 2003 Polska); „Hotel Polski" (reż. Kama Veymont, 2009 Polska). Następnie z wykładem pt. „Piotrkowska społeczność żydowska" wystąpi Anna Rzędowska, nauczycielka, publicystka, historyk – regionalistka. Prezentowana będzie również wystawa przygotowana przez IPN Oddział w Łodzi pt. „Zagłada żydowskich miasteczek".
***
Ekspozycja pt. „Zagłada żydowskich miasteczek" po raz pierwszy została otwarta 24 sierpnia 2009 r., w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi w ramach obchodów 65. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Jej autorami są pracownicy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi (Milena Romanowska – projekt graficzny, Paweł Kowalski – komisarz wystawy, Artur Ossowski, Adam Sitarek, Michał Trębacz) oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (Anna Kulazińska). Wykorzystano materiały archiwalne, zdjęcia i eksponaty ze zbiorów Archiwum IPN w Łodzi i w Warszawie, Archiwum Państwowego w Łodzi, Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim, Muzeum byłego Obozu Zagłady w Chełmnie nad Nerem, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, Muzeum Miasta Zgierza, Muzeum Okręgowego w Koninie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Regionalnego w Radomsku, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi oraz Benny Katzenelsona.
***
„Nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek, […] krew piaskiem przysypano, ślady uprzątnięto […]” – pisał Antoni Słonimski w wierszu „Elegia miasteczek żydowskich”. Holokaust zmiótł z powierzchni polskiej ziemi 3,5 milionową żydowską diasporę, jedną z największych na świecie. Zagłada unicestwiła żydowskie społeczności zakorzenione na polskiej ziemi niekiedy od setek lat, zniweczyła dorobek wielu pokoleń mieszkańców sztetl – żydowskich miasteczek.
W przedwojennym województwie łódzkim mniejszość żydowska stanowiła 25 proc. jego mieszkańców, a Łódź była drugim, po warszawskim, skupiskiem Żydów (233 tys. osób, tj. 32 proc. populacji). Żydzi odegrali znaczącą rolę w rozwoju gospodarczym i kulturalnym całego regionu, uczestniczyli w jego życiu politycznym. Kwitło życie religijne – Aleksandrów Łódzki do 1939 r. był jednym z najważniejszych ośrodków chasydyzmu w Polsce. Z ziemi łódzkiej wywodziło się wielu wybitnych artystów, literatów, działaczy politycznych i społecznych.
Od pierwszych dni okupacji Żydzi byli obiektem niemieckich prześladowań: bito ich, poniżano i mordowano, dewastowano i rabowano żydowskie sklepy i mieszkania, palono synagogi. Od jesieni 1939 r. Niemcy zaczęli wprowadzać w Polsce antyżydowskie zarządzenia, których konsekwencją była najpierw izolacja, a potem fizyczna eksterminacja Żydów. To właśnie tu, na ziemi łódzkiej, najwcześniej powstały getta: w Piotrkowie Trybunalskim w październiku 1939 r. (pierwsze getto w okupowanej Polsce), w Łodzi w lutym 1940 r. (największe getto w regionie i drugie, co do wielkości, po warszawskim). Tu także – w Chełmnie nad Nerem – Niemcy stworzyli pierwszy obóz zagłady. W Chełmnie, Treblince i Auschwitz-Birkenau zagazowano większość żydowskich mieszkańców woj. łódzkiego.
Ostatnie większe skupisko Żydów na ziemi łódzkiej – Litzmannstadt Getto – Niemcy zlikwidowali w sierpniu 1944 r. Powojenna emigracja, dobrowolna i przymusowa, na którą udała się większość ocalałych z Zagłady, dopełniły spustoszenia. Dziś, poza Łodzią, nie ma zorganizowanej społeczności żydowskiej w regionie, a i ta, w porównaniu z okresem międzywojennym, jest niewielka liczebnie. Często jedynym śladem wielowiekowej obecności Żydów są, trawione przez czas, żydowskie cmentarze oraz tablice i pomniki upamiętniające ich zagładę.
—————————————————————
Idea Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zrodziła się w 2002 r. w Warszawie jako efekt współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wówczas też powstał pierwszy Klub „Grota” w Warszawie. Do podstawowych zadań Klubu należy przekazywanie swoim członkom oraz społeczeństwu opartej na najnowszych badaniach wiedzy historycznej, obejmującej dzieje Polski i losy jej obywateli w okresie II wojny światowej, a także w okresie powojennego komunistycznego zniewolenia i oporu społecznego do 1989 r. Na obszarze działania łódzkiego Oddziału IPN działają obecnie Kluby „Grota” w Łodzi, Kaliszu, Wieluniu, Sieradzu, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim oraz Skierniewicach.
Wszystkim zainteresowanym działalnością Klubów dalszych informacji udziela: Marzena Kumosińska, asystent prasowy IPN Oddział w Łodzi, tel. 42/ 616 27 47, email: media.lodz@ipn.gov.pl oraz Antoni Galiński, tel. 42/ 616-27-31.
Po szczegóły wraz z zapowiedziami kolejnych spotkań warto również zajrzeć na strony internetowe Instytutu Pamięci Narodowej: www.ipn.gov.pl
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz
- Kalendarz