Skip to main content

HALLOWEEN – co to jest?

portret użytkownika Robert Szala

z naszego archiwum

To tzw. "święto” wywodzi się z kultury dawnych Celtow, którzy czcili w tym dniu boga śmierci i ciemności – wierzono, że tej nocy rządzą światem czarownice, a noc z 31 października na 1 listopada jest tą szczególną nocą.

Przed mocą czarownic chroniło zapalenie świecy w wydrążonej dyni, wierzono, że ostatniego października do ludzi przychodzą także duchy, i aby je zmylić, zakłada się różne kostiumy. Halloween szczególnie obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, trafił tam za sprawą szkockich i irlandzkich imigrantów. W naszej polskiej tradycji nigdy tego nie było, lecz od paru lat próbuje się nam to "wcisnąć na siłę”, abyśmy to przyjęli i zaakceptowali jako "nasze” - jaki to ma cel ?? -- może ktoś chce tym wyprzeć katolickie obchody Wszystkich Świętych.

Wczoraj, ktoś wsadził w moją skrzynkę na listy składankę reklamową jednego z marketów piotrkowskich, jest w niej duża część o Halloween, są różne akcesoria: naklejki na okna, widły, maski, dynie i inne, ktoś rozwiesza już plakaty propagujące ten temat.

Zapowiadane są imprezy z organizowanym Halloween, a w niektórych szkołach przedstawi się to dzieciom i młodzieży - ciekawe komu tak na tym zależy?

Jest to atak na polską młodzież, która jest mniej odporna niż dorośli mający ugruntowane poglądy na takie "nowości”, aby ją odciągnąć od tradycji i wiary katolickiej.

Czy obronimy się przed tym? Jeżeli nie, to za parę lat nasze dzieci i wnuki ,1-go listopada zamiast na groby naszych przodków będą chodziły po ulicach z zapaloną świeczką w wydrążonej dyni, w przebraniu diabła lub wampira i z widłami w ręku.

O tempora, o mores!!

Robert Szala

22 października 2007

5
Ocena: 5 (5 głosów)
Twoja ocena: Brak