Skip to main content

Zdaniem posła - GMO

portret użytkownika Robert Telus

W Sejmie trwają właśnie prace nad ustawą o żywności modyfikowanej genetycznie – GMO. Do publicznego czytania skierowany został projekt ustawy dopuszczający uprawy GMO w naszym kraju. Jest to niewątpliwie jedna z ostatnich okazji, aby skutecznie przeciwko takiemu prawodawstwu zaprotestować. A wydaje mi się, że leży to w interesie każdego Polaka, który troszczy się już nie tylko o dobro narodowe, ale przede wszystkim o zdrowie najbliższych i swoje.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że wspomniane GMO to wszelkie organizmy żywe, w których człowiek wprowadził zmiany genetyczne, jakby niejako „ulepszając” te organizmy. Bez ogródek można powiedzieć, że jest to… poprawianie natury! Samo to brzmi co najmniej niepokojąco. Ma być jeszcze więcej zboża w zbożu, jeszcze więcej buraka w buraku, itd. Jednym słowem więcej, szybciej, ale już nie koniecznie zdrowiej i bezpieczniej.

Nie bez powodu już w siedmiu krajach europejskich wprowadzono całkowity zakaz tego typu modyfikowanych upraw i hodowli. Czy nie powinniśmy brać z nich przykładu i uczyć się na cudzych błędach a niekoniecznie na swoich, jak to u nas jest niestety w zwyczaju?

Niepokój budzi też fakt, czy aby to Unia Europejska nie jest czasem zainteresowana wprowadzeniem GMO w naszym kraju? Kraju, który pochwalić się może jak do tej pory uprawami najbardziej ekologicznymi, zdrowymi, naturalnymi. Może to właśnie w naszych produktach Bruksela widzi zagrożenie? Czas najwyższy odpowiedzieć na to pytanie.

Rober Telus: http://www.telusrobert.pl/

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

GMO

portret użytkownika Piotr M.

Nie demonizowałbym tak organizmów GMO, szczególnie roślinnych. Zmodyfikowana pszenica czy kukurydza, której uprawa wymaga o połowę mniej herbicydów czy innych chemicznych środków ochrony to interesująca propozycja.
Ważne jest, by ustawa nie wprowadzała monopolu na dystrybucję np. nasion roślin modyfikowanych.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.