Skip to main content

Twarze bezpieki

P1010213.JPG

„Twarze piotrkowskiej bezpieki”, „Zwyczajny resort. Ludzie i metody bezpieki 1944-1956” oraz „Funkcjonariusze opoczyńskiej bezpieki” to wystawy, które od poniedziałku 14 grudnia oglądać można w Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Otwarciu tych wystaw towarzyszyła konferencja poświęcona zbrodniczej działalności aparatu bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944-1989. Organizatorami tego przedsięwzięcia był opoczyński oddział NSZZ „Solidarność” we współpracy
z Biurem Poselskim posła Roberta Telusa.

Dopiero teraz, po 20 latach od odzyskania niepodległości, po raz pierwszy w naszym regionie publicznie zaprezentowano sylwetki ponad 60 funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa byłego województwa piotrkowskiego, w tym 13 szefów opoczyńskiej bezpieki. Dla wielu mieszkańców Opoczna, szczególnie tych starszych, było to wydarzenie wyjątkowe a nawet wzruszające. – To przez niego musiałem na kilka lat wyjechać z Polski – wspomina mężczyzna w średnim wieku oglądając panel wystawy z postacią jednego z oficerów SB w Opocznie – Pastwił się nade mną na przesłuchaniach. Dziś czasami widuję go na ulicy. Podobnych komentarzy i refleksji było wiele.

W sytuację panującą w naszym kraju „za komuny” doskonale wprowadzili wszystkich obecnych prelegenci. Dr Dariusz Rogut z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przedstawił
w zarysie historię powstania i działalności Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego do 1954 r., czyli do końca jego funkcjonowania. Niezwykle interesujący był referat pracownika łódzkiego oddziału IPN. Michał Kopczyński mówiąc na temat stanu zachowania archiwaliów opoczyńskiej SB w latach 1988-1990, po raz pierwszy podał do publicznej wiadomości dane dotyczące liczby współpracowników oraz charakteru niektórych działań operacyjnych SB w Opocznie. Według zachowanych materiałów na terenie Opoczna i najbliższych okolic w latach 1975-1990 zarejestrowanych było 126 tajnych współpracowników SB, co jak przekonywał Kopczyński nie jest wcale liczbą małą. Praca operacyjna skupiała się z kolei głównie na rozpracowywaniu środowisk robotniczych i opozycji solidarnościowej, pośród której również funkcjonował TW. Kolejny z prelegentów, Paweł Wąs przedstawił pokrótce brutalne metody śledcze i wyrafinowane rodzaje brutalnych tortur, których stosowanie przez aparat bezpieczeństwa stało na porządku dziennym w okresie stalinowskim a niekiedy także i później. Jako ostatni przemawiał gość specjalny opoczyńskiej konferencji poseł Antoni Macierewicz. Minister poruszył tematykę stanu wojennego, który w wielu przypadkach stanowił w linii prostej kontynuację metod okresu stalinowskiego.
Na zakończenie konferencji głos zabrał Lucjan Muszyński, rodowity opocznianin reprezentujący wraz z Sekretarzem Miasta Łodzi Janem Witkowskim, prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego. W swoim wystąpieniu nagrodzonym długimi brawami, wspominał m.in. o tym, że komunistyczna bezpieka pomimo tylu lat od upadku PRL, swoimi korzeniami sięga bardzo często czasów współczesnych.
Tego samego zdania jest również poseł Robert Telus: - Kilka tygodni temu, po opublikowaniu informacji o dzisiejszej konferencji, zachlapane zostały farbą prawie wszystkie banery mojego Biura Poselskiego - mówi poseł - a dosłownie kilkanaście godzin temu ktoś pozrywał większość afiszy zapraszających na dzisiejszą wystawę - dodaje.

Podsumowując, konferencja „Zbrodnicza działalność aparatu bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944-1989” była przedsięwzięciem niezwykle udanym i co najważniejsze udanym o czym świadczyło kilkuset jej uczestników i zwiedzających oraz liczne głosy podziękowania. Wystawy Instytutu Pamięci Narodowej oraz „Funkcjonariusze opoczyńskiej bezpieki” oglądać można w Miejskim Domu Kultury do Świąt Bożego Narodzenia.

15 grudnia 2009

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Chodziłem za tą wystawą...

portret użytkownika witold k

od Radomska przez Bełchatów do Piotrkowa. Napisałem wiele komentarzy wykonałem sporą pracę. Z jakichś powodów IPN nie umieścił tej wystawy w formie pdf na swojej stronie. Zresztą Bełchatów dołożył pozycji. Słyszę, że Opoczno także. Cały czas jednak wystawa nie jest kompletna. Nie ma zainteresowania dalszym jej rozbudowywaniem. IPN ma problemy budżetowe. W Piotrkowie bezpieka do tej pory ma przemożne wpływy w administracji i biznesie. Rządząca Prawica Razem to typowa koteria bez politycznego historycznego kręgosłupa. Mają np. problem przyznać się do Pana Macierewicza bo ten jest jednoznacznie kojarzony a to dla nich jest niepolityczne. Odkomuszanie w PT to czas przyszły... Warunek, usunięcie PR z wpływu na Samorząd. Nie wiem kiedy to się stanie.

witold k

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.