Skip to main content

Generał Warszyc w Kamieńsku

portret użytkownika Robert Szala

Uroczystość poświęcenia Pomnika gen. Stanisława Sojczyńskiego Warszyc - Kamieńsk 7. 11. 09

Galeria u naszych Przyjaciół

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

List prezydenta do władz samorządowych Kamieńska

portret użytkownika Admin
Quote:

List prezydenta do władz samorządowych Kamieńska
Prezydent RP postanowieniem z dnia 5 listopada 2009 r. nadał pośmiertnie kapitanowi Stanisławowi Sojczyńskiemu stopień generała brygady.

Akt nominacyjny z rąk Prezydenta RP odbiorą dzieci Stanisława Sojczyńskiego podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich i odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości, która odbędzie się w dniu 11 listopada br. w Pałacu Prezydenckim.

Poniżej prezentujemy list Lecha Kaczyńskiego z okazji uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika upamiętniającego postać legendarnego dowódcy antykomunistycznego podziemia kapitana Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, który 8 listopada odczytał przedstawiciel KPRP.

Panie Burmistrzu!
Szanowni Kombatanci!
Drodzy Państwo!

Serdecznie pozdrawiam władze samorządowe Kamieńska, mieszkańców miasta oraz wszystkich gości zgromadzonych na uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika upamiętniającego postać legendarnego dowódcy antykomunistycznego podziemia kapitana Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”.

Składają Państwo dzisiaj hołd wiernemu synowi ziemi radomszczańskiej, wielkiemu Polakowi i oddanemu sprawie wolności ojczyzny gorącemu patriocie. Żołnierska droga Stanisława Sojczyńskiego rozpoczęła się we wrześniu 1939 roku, kiedy jako podporucznik rezerwy został wcielony do zgrupowania „Kowel”, z którym walczył w rejonie Hrubieszowa i Janowa Lubelskiego. Po przegranej kampanii obronnej, jesienią 1939 roku, Stanisław Sojczyński rozpoczął działalność konspiracyjną w Służbie Zwycięstwu Polski, a następnie
w Obwodzie Radomsko AK, w którym pełnił funkcję szefa Kierownictwa Dywersji i zastępcy komendanta Obwodu. Do historii przeszła przeprowadzona przez oddział porucznika Stanisława Sojczyńskiego w sierpniu 1943 roku akcja odbicia więźniów, Polaków i Żydów, z więzienia w Radomsku, za którą otrzymał od władz Podziemnego Państwa Polskiego order Virtuti Militari V klasy i kapitański awans.

W 1945 roku kapitan „Warszyc” nie złożył broni, podejmując decyzję o kontynuowaniu w podziemiu walki z nowym, sowieckim okupantem. Ten bezkompromisowy żołnierz i dowódca, wierny złożonej w Armii Krajowej przysiędze, nie mógł pogodzić się z narzuconym naszemu krajowi komunistycznym reżimem. Zorganizowana przez kapitana Stanisława Sojczyńskiego Samodzielna Grupa Konspiracyjna Wojska Polskiego była największą organizacją podziemia antykomunistycznego działającą w centralnej i zachodniej Polsce. Komunistyczna władza uznała kapitana Stanisława Sojczyńskiego za jednego z największych wrogów Polski. Zdradzony i aresztowany stanął przed PRL-owskim sądem, który skazał go w grudniu 1946 roku na karę śmierci, wykonaną dwa miesiące później.

Szanowni Państwo!

Władze Polski Ludowej za wszelką cenę chciały zatrzeć pamięć o dokonaniach Stanisława Sojczyńskiego. Ukryto nawet przed najbliższymi miejsce jego pochówku, które do dzisiaj pozostaje nieznane. Dopiero niepodległa Rzeczpospolita unieważniła wydany bezprawnie wyrok i uznała „Warszyca” za działacza na rzecz niepodległości Polski.

Po tym znamienitym Polaku, który żołnierski honor i przywiązanie do wolności stawiał zawsze na pierwszym miejscu, pozostała pamięć o niezłomności, odwadze i prawości. Pozostało także przesłanie o umiłowaniu Ojczyzny, której dobro było zawsze dla tego żołnierza i dowódcy wartością najcenniejszą. Doceniając postawę i zasługi „Warszyca” dla niepodległości Rzeczypospolitej, pośmiertnie mianowałem kapitana Stanisława Sojczyńskiego na stopień generała brygady, a uroczystość nominacji odbędzie się w Dniu Narodowego Święta Niepodległości.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do wzniesienia pomnika Stanisława Sojczyńskiego, pomnika będącego symbolicznym wyrazem pamięci kamieńskiej społeczności o jednym z największych bohaterów czasu walki o wolność i niepodległość naszej ojczyzny, twórcy i przywódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Raz jeszcze serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników dzisiejszej podniosłej uroczystości. Życzę mieszkańcom Kamieńska pomyślnego rozwoju Państwa miejscowości. Życzę władzom samorządowym wielu cennych inicjatyw służących dobru lokalnej społeczności.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.