Warszawa, 5 sierpnia 1934 – Warszawa, 4 sierpnia 2024 Fundacja Rodzina Rodła we Wrocławiu to współczesny depozytariuszem pamięci o Polakach spod Znaku – naszych Rodakach zamieszkujących Państwo Niemieckie w okresie międzywojennym XX wieku. Rola kustosza dziedzictwa polskiego spod Znaku Rodła zobowiązuje do konsekwentnego i nieustannego przypominania świadectw Polaków w Niemczech w czasach Republiki Weimarskiej i III Rzeszy (1922 – 1939). Powinniśmy pamiętać, że Republika Weimarska także prowadziła bardzo nieprzyjazną politykę wobec Polski.
Niemiecki minister Gustaw Streseman żądał rewizji granicy polsko – niemieckiej już w 1925 r. Pięć lat później powtórzył te żądania jego następca, minister Treviranus. Z tego powodu warto upamiętnić fakt Zaślubin Rodła z Wisłą w Warszawie z roku 1934. Fundacja Rodziny Rodła postanowiła upamiętnić ten doniosły akt zrealizowany przez działaczy polskiej mniejszości narodowej w Niemczech. W ramach II Zjazdu Polaków z Zagranicy, który miał się odbyć w sierpniu 1934 roku w Warszawie, Rada Naczelna Związku Polaków w Niemczech
postanowiła, że na Zjazd ten pojadą delegacje wszystkich oddziałów z biało – czerwonymi sztandarami z Rodłem, aby dokonać historycznego aktu zaślubin Rodła z Wisłą. Należało wykorzystać maksymalnie krótką chwilę „porozumienia” (26 stycznia 1934 r. pakt polsko – niemiecki o nieagresji na lat 10) aby zamanifestować po wiekach po raz pierwszy jedność polskiego plemienia, tego z dorzecza Odry i tego z dorzecza Wisły.
Wielka delegacja, licząca 3300 młodych Polaków z Niemiec, przybyła specjalnymi pociągami z Olsztyna, z Bochum, Berlina i Szczecina oraz Piły, a także z Wrocławia i Opola rano w niedzielę 5 sierpnia 1934 r. Miejscem zbiórki była ulica Wiejska w Warszawie, między ulicami Frascati i Górnośląską, Odcinek ten dla orientacji przybywających z Głównego Dworca został udekorowany biało – czerwonymi ulotkami z Rodłem, jako miejsce zbiórki. Ponad trzytysięczny pochód ruszył w kierunku placu Trzech Krzyży, następnie Nowym Światem do Alei Jerozolimskich i w dół na Wybrzeże Kościuszkowskie niosąc sztandary biało-czerwone, które obok nie znanego warszawiakom „znaku polskości” miały wyhaftowane zapomniane już dawno w Warszawie polskie nazwy osiedli Nadodrza i Prus Wschodnich, miast i wsi Mazur, Warmii. Powiśla, Kaszub, Pomorza Szczecińskiego, Ziemi Pilskiej i Koszalińskiej, Zielonogórskiej i Babimojskiej, Ziemi Wrocławskiej i Opolskiej.
Było to w niedzielę 5 sierpnia 1934 roku o godzinie 10 rano. W 2024 roku przypomniano ten historyczny fakt. Warszawa, 4 sierpnia 2024 (niedziela) godz. 16.00 – miejsce zaznaczone jest na mapce.
Jacek Łukasik
10 sierpnia 2024
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz