Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Wracając jeszcze do Turowa, chciałem przypomnieć, że we wrześniu tego roku będzie zakończona budowa prewencyjnego ekranu chroniącego wody gruntowe na granicy kopalni. Dodatkowo zgodnie z trwającymi rozmowami planowana jest budowa wału ziemnego, który będzie zabezpieczał czeską stronę przed pyłami kopalnianymi. W ostatnich latach Polska Grupa Energetyczna wydała na inwestycje w zakresie ochrony środowiska w Turowie ok. 90 mln zł. Do tej pory zrealizowanych jest wiele inwestycji z myślą o mieszkańcach regionu, np. budowa ekranów akustycznych oraz instancji do zraszania ciągów węglowych czy też wymiana krążników w taśmociągach na cichobieżne, co sprawia, że kopalnia nie emituje tyle hałasu, ile było dotychczas.
Pytanie w odniesieniu do Turowa z mojej strony jest takie: Czy prawdą jest, że po stronie czeskiej jest żwirownia, która tak samo prowadzi odwodnienie i potęguje problemy z wodą?
Wracając jeszcze do emisji, chcę powiedzieć, że to jest dosyć duży problem. Dlaczego? Dlatego że w tej chwili mówimy, że za 1 t mamy 60 euro, a już jest mowa o tym, że to będzie 70 i 80 euro. Powstają firmy spekulacyjne, które zajmują się handlem emisjami, ich sprzedażą i wykupem. Mam wrażenie, że to już nie ma nic wspólnego z tym, co przyświecało Unii Europejskiej, czyli z walką z emisjami pyłowymi. W tej chwili mamy do czynienia z czystą grą spekulacyjną, i to koncernów, pod szyldem ochrony środowiska, co też wiele fundacji i stowarzyszeń z zakresu ochrony środowiska kupuje, przyjmuje za pewnik, a wcale nie taka jest prawda. Emisje służą pewnym potęgom do wykreowania, bym powiedział, jeszcze większego inicjowania gospodarczego swoich państw. Dziękuję.
Poseł Grzegorz Lorek
16 czerwca 2021
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz