Skip to main content

Wałęsa propagatorem kapitalizmu?

portret użytkownika paweł

Słuchając w ostatni piątek, 17 kwietnia 2009 roku, niektórych wypowiedzi Lecha Wałęsy podczas jego spotkania z młodzieżą w Toruniu, uświadomiłem sobie, że były prezydent mógłby jeszcze odegrać pozytywną rolę dla Polski.

Oprócz pytań słuchaczy dotyczących historii najnowszej i przeszłości samego bohatera spotkania, padło jedno, które brzmiało mniej więcej tak: “Czy nie czuje się Pan odpowiedzialny za to, że wielu Polaków żyje obecnie poniżej minimum socjalnego, do czego doprowadził panujący kapitalizm?”. Pytający przedstawił się jako młody socjalista, co może tłumaczyć częściowy bezsens tego pytania. Ale mniejsza z tym… Lech Wałęsa odpowiedział, że oczywiście czuje się odpowiedzialny, bo nie wszystko poszło tak jak powinno. Dodał jednocześnie, że nie zgadza się, iż więcej socjalizmu mogłoby tę sytuację zmienić. “Nam potrzeba więcej kapitalizmu i więcej kapitalistów. Zróbmy wszystko, aby w najbliższych latach potroić liczbę kapitalistów w naszym kraju” - stwierdził były prezydent. I dodał: “Ci kapitaliści pomagając sobie, swoim rodzinom, będą przy okazji pomagać także innym. I im będzie ich więcej, tym lepiej dla wszystkich Polaków.”

Już dawno nie było mi dane zgodzić się z tym, co mówi były prezydent. Nie sądziłem również, że zdołam jeszcze dostrzec dla niego jakieś miejsce w życiu publicznym. Trudno powiedzieć, dlaczego ludzie przychodzą na spotkania z Lechem Wałęsą, czy ze zwykłej ciekawości, dla jaj, czy też by wyrazić mu swój sprzeciw bądź poparcie… Niewykluczone też, że są naganiani… Niemniej przychodzą. I może dlatego właśnie były prezydent mógłby odegrać jeszcze jakąś pozytywną rolę dla Polski, a mianowicie jako propagator kapitalizmu. Oczywiście może to być trudne, albowiem Lech Wałęsa niekoniecznie musi rozumieć pod pojęciem kapitalizmu to, co rzeczywiście należałoby pod nim rozumieć i za kapitalizm może uważać stan, który obecnie w Polsce, czy w Unii Europejskiej, mamy. Poza tym pan prezydent zbyt jest zachłyśnięty, czemu zresztą niejednokrotnie dawał wyraz, przeróżnymi modnymi nowinkami typu “globalizacja”, “nowy porządek światowy”, “ogólnoświatowy system kontroli finansowej” itp… Czyli tym wszystkim, co niewłaściwie zrozumiane może kapitalizm raczej dławić, aniżeli mu sprzyjać. Ale może jednak warto spróbować, bo z wypowiedzi pana prezydenta z Torunia widać, że idzie on właściwym
tokiem rozumowania.

By zacząć nowe życie, jako propagator kapitalizmu, pan prezydent powinien jeszcze przedtem rozliczyć się ze swoim dotychczasowym życiem, czyli powiedzieć wreszcie “jak było naprawdę” z tym “Bolkiem” i ze skokiem przez płot i zamknąć wreszcie ten epizod, nie strasząc przy tym historyków badających jego biografię, groźbami typu - “albo ja, albo oni”. Może też powinien uwolnić się od pewnych osób ze swojego otoczenia, by każdy, kto przyjdzie na spotkanie z nim mógł czuć się bezpiecznie, bez obawy, że za chwilę dostanie w twarz, albo straci kamerę, bądź aparat fotograficzny. No i ważne, by w jego otoczeniu znalazł się ktoś, kto podciągnie go ideowo z zakresu wolnorynkowej gospodarki, kapitalizmu itp…

Wymagania jakie stawiam powyżej mogą okazać się dla p. Lecha Wałęsy być może nie do przeskoczenia. Jeśli istotnie by tak było, to w zasadzie szkoda, bo były prezydent mógłby odegrać jeszcze dla Polski jakąś pozytywną rolę.

Paweł Sztąberek: http://www.prokapitalizm.pl

19 kwietnia 2009

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Wałęsa propagatorem...

Cyt. [quote=p.Sztąberek] "No i ważne, by w jego otoczeniu znalazł się ktoś, kto podciągnie go ideowo z zakresu wolnorynkowej gospodarki, kapitalizmu itp… [/quote/quote]

Wymagania jakie stawiam powyżej mogą okazać się dla p. Lecha Wałęsy być może nie do przeskoczenia. Jeśli istotnie by tak było, to w zasadzie szkoda, bo były prezydent mógłby odegrać jeszcze dla Polski jakąś pozytywną rolę."
Cyt za[quote= Onet.pl] "Zaczepiony przy wejściu na dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich przez stoczniowca, który stracił pracę i prosił o pomoc w ratowaniu stoczni prezydent odpowiedział: "Gdyby było rozwiązanie sam bym jeszcze raz skoczył przez płot, ale tu nie ma rozwiązania. Musimy znaleźć rozwiązanie, ale nie takimi metodami, musimy lepiej wybierać".[/quote/quote]
Czy może mi Pan to przetłumaczyć z polskiego na nasze?

Była taka koncepcja!

portret użytkownika Piotr Korzeniowski

Koncepcja wolnorynkowców z czasów końcówki prezydentury Lecha Wałęsy, aby Lech Wałęsa przeprowadził zamach stanu. W/g tej koncepcji L.W. miał przy pomocy wolnorynkowców rządzić Polską wzorując się na rządach Augusta Pinocheta w Chile.
Pytanie stoczniowca by było wówczs bezzasadne a Polska by była potęgą gospodarczą!
L.W. zlekceważył (olał) autorów napisanego wtedy listu!
Piotr Korzeniowski

Koncepcja...

Quote:

....Piotr Korzeniowski]"W/g tej koncepcji L.W. miał przy pomocy wolnorynkowców rządzić Polską wzorując się na rządach Augusta Pinocheta w Chile."

Wałęsa olewał wszystko i wszystkich oprócz siebie. Wzorując się na Pinochecie nie mógł, bo Pinochet nie cierpiał na urojenia i nie był pociągany za sznurki przez agenturę. Natomiast wartością dla niego było dobro Narodu chilijskiego w odróżnieniu od LW dobro Narodu polskiego, dlatego Chile stało się państwem względnego dobrobytu opartym na zdrowych zasadach wolnorynkowych.

Pinochet został okrzyknięty dyktatorem, ja się skłaniam do opcji demokratycznych jego rządów niż dyktatury. Dyktaturę chyba każdy z nas zna z autopsji. I nie była byle jaka, bo proletariatu, objawiając nam się kupowaniem dóbr wszelakich na kartki.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.