Skip to main content

35. Pielgrzymka Energetyków i Elektryków na Jasną Górę

portret użytkownika Admin

W tym roku pielgrzymka odbywała się w trudnych okolicznościach pandemii, które jednak nie przeszkodziły pielgrzymom w modlitwie i godnej celebracji tego corocznego wydarzenia.

Na tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę energetycy spotkali się 22 i 23 sierpnia. Z powodu pandemii wyjątkowo uczestniczyły w niej delegacje poszczególnych spółek z całej Polski. GK PGE reprezentował Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W pielgrzymce wzięła także udział Ewa Kozanecka, przedstawicielka Komisji Sejmowej ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, posłanka Anna Milczanowska oraz przedstawiciele spółek branży energetycznej i reprezentacje pracowników. Organizatorem pielgrzymki jest Katolickie Stowarzyszenie Energetyków „Nazaret”.

Pielgrzymkę rozpoczął w sobotę wieczorny Apel Jasnogórski. Sprzed ołtarza wszystkich przywitał Krajowy Duszpasterz Energetyków, ks. Sławomir Zyga. W modlitwie powierzył Matce Bożej nasze problemy, prosząc o opiekę nad pracownikami energetyki i ich rodzinami, szczególnie w czasie pandemii. Później rozpoczęło się nocne czuwanie przed cudownym obrazem Maryi. Na zakończenie wieczornego czuwania, o północy, odprawiona została msza św. Po niej biskup Henryk Ciereszko poświęcił nowy sztandar KSE „Nazaret”, który w tym roku z powodu pandemii nie mógł przejść Alejami Najświętszej Marii Panny. Sztandar został ufundowany przez KSE, a wykonała go siostra Józefa z klasztoru Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji z Ząbkowic Śląskich.

W niedzielę w kaplicy jasnogórskiej odbyła się msza w intencji energetyków z całej Polski. Biskup w swojej homilii wspomniał naszego patrona Ojca Maksymiliana Kolbe, określanego mianem Najwierniejszego Rycerza Maryi. Podkreślił, że przybywające na każdą pielgrzymkę co roku tysiące energetyków do Częstochowy, to kontynuacja jego dzieła. Na zakończenie mszy aktu zawierzenia polskiej energetyki Matce Bożej w imieniu całej branży dokonał Paweł Szczeszek, prezes zarządu Enei.

Z powodu pandemii w kaplicy Matki Bożej zebrało nieco ponad 200 osób. Choć była to pielgrzymka jubileuszowa, nastrój nie był radosny, tak jak w poprzednich latach. Panowała atmosfera refleksji i przede wszystkim żarliwej modlitwy. Pielgrzymi żegnali się z nadzieją, że za rok spotkamy się na Jasnej Górze w znacznie liczniejszym gronie.

Autor: Danuta Hering, KSE

4
Ocena: 4 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak