Skip to main content

W 65 rocznicę debiutu artystycznego…

pierscinski-pawel-autoportret-1 do folderu PT.jpg

W 65 rocznicę debiutu artystycznego…

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wystawę pt.: „CZAS KRAJOBRAZU”, na której zaprezentowane zostały 83 fotografie Pawła Pierścińskiego – utytułowanego artysty, który był twórcą, organizatorem i animatorem pracy kierunku artystycznego pod nazwą KIELECKA SZKOŁA KRAJOBRAZU. Wystawa przygotowana została w oparciu o zbiory Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, a jej Kuratorką jest Stanisława Zacharko-Łagowska.

W założeniu wystawa miała być prezentowana na przełomie kwietnia i maja. Sytuacja epidemiczna sprawiła jednak, że gotowa wystawa na zwiedzających „oczekiwała w kwarantannie”.

W związku z tym, że piotrkowskie Muzeum jest już otwarte dla zwiedzających, zachęcamy do odwiedzenia placówki i zapoznania się z wystawą cenionego fotografika, publicysty, krytyka i teoretyka fotografii oraz krajoznawcy, który jako działacz społeczny i organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich przyczynił się do propagowania piękna kraju ojczystego.

Paweł Pierściński (25.05.1938 – 22.05.2017) - fotograf, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, działacz społeczny, organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarz ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej, redaktor i współautor między innymi almanachów fotograficznych: „Mistrzowie Polskiego Pejzażu” (2000) oraz „Kielecka Szkoła Krajobrazu” (2002). Twórca, organizator i animator pracy kierunku artystycznego pod nazwą KIELECKA SZKOŁA KRAJOBRAZU. Fotografował od 1952 roku, debiut wystawienniczy w 1955. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1964), Członkiem Honorowym ZPAF (od 1982), Honorowym Prezesem Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w Kielcach (od 1985), członkiem honorowym wielu stowarzyszeń fotograficznych w Polsce. Był autorem ponad 250 wystaw indywidualnych, ponad 600 razy eksponował fotografie na wystawach w kraju i zagranicą, otrzymał liczne medale, nagrody i dyplomy. Fotografie artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzealnych. Za twórczość fotograficzną oraz za społeczną działalność organizacyjną Paweł Pierściński otrzymał liczne odznaczenia państwowe, m.in.: Krzyż Oficerski oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, srebrną odznakę „Gloria Artis” oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) w Genewie.

Wystawie towarzyszy informator wydany przez piotrkowskie Muzeum oraz pięknie wydany album poświęcony twórczości artysty, który można zamówić drogą mailową, pisząc na adres sekretariat@bwakielce.art.pl . Więcej informacji dotyczących albumu znaleźć można tu: http://www.bwakielce.art.pl/spotkania/premiera-albumu-pawel-pierscinski-... .

Poniżej zamieszczamy też link do nagrania, z którego można dowiedzieć się więcej nie tylko o samym artyście ale również o znaczeniu fotografii i wrażliwości twórcy KIELECKIEJ SZKOŁY KRAJOBRAZU.
https://www.youtube.com/watch?v=qE1iLwaXjiA

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak